Rosną wydatki firm na cyberbezpieczeństwo

Rosną wydatki firm na cyberbezpieczeństwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Między czerwcem 2015 r. a czerwcem 2016 roku 53 proc. zwiększyło swoje budżety na cyberbezpieczeństwo - wynika z piątkowej informacji firmy doradczej EY na temat przeprowadzonych przez nią Światowych Badań Bezpieczeństwa Informacji.

"Wnioski z tegorocznego raportu EY dowodzą, że z roku na rok organizacje robią postępy w wykrywaniu i odpieraniu coraz powszechniejszych cyberataków. Jednak wyniki naszego badania potwierdzają również konieczność dalszej poprawy podejścia firm do tych zagrożeń. Zwłaszcza, kiedy chcą zachować pełną operacyjność w świecie coraz bardziej połączonym globalnymi relacjami, świecie coraz bardziej podatnym na zagrożenia mogące mieć druzgocący wpływ na biznes" - powiedział, podczas prezentacji wyników Światowych Badań Bezpieczeństwa Informacji "Droga do cyberbezpieczeństwa: wykrywaj, chroń, reaguj", dyrektor w dziale zarządzania ryzykiem informatycznym EY Michał Kurek.

W raporcie podano, że 87 proc. uczestniczących w badaniach członków zarządów i kadr kierowniczych wyraziło brak zaufania do poziomu cyberezpieczeństwa zarządzanych przez siebie organizacji. 86 proc. respondentów przyznało, że rozwiązania stosowane w zakresie bezpieczeństwa informacji nie spełniają wymagań firm, w których pracują. 57 proc. przyznało, że w ostatnim czasie w ich firmie miał miejsce istotny incydent związany z pogwałceniem cyberbezpieczeństwa. 53 proc. przedsiębiorstw między czerwcem 2015 r. a czerwcem 2016 r. zwiększyło budżet na bezpieczeństwo informacji.

Większość respondentów jako główne przyczyny ograniczeń w zapewnieniu odpowiedniej wartości usług bezpieczeństwa wymieniło ograniczenia budżetowe ich firm (61 proc.) oraz brak pracowników o określonych kompetencjach (56 proc.).

"Przedsiębiorstwa przeszły w ostatnich latach długą drogę, żeby dobrze przygotować się do ewentualnych ataków hakerskich. Niestety, w tym czasie cyberprzestępcy wymyślili kolejne sposoby i są wciąż o krok do przodu. Dlatego organizacje muszą ciągle wyostrzać zmysły i zwiększać swoją odporność na zagrożenia. A w razie ewentualnego ataku, mieć konkretny plan obrony i być przygotowanym na szybką reakcję tak, aby nie narażać klientów, pracowników, kontrahentów i swojej przyszłości na ryzyko"- skomentował Aleksander Ludynia z działu zarządzania ryzykiem informatycznym EY.

Z raportu wynika, że w porównaniu do poprzedniej edycji, której wyniki zostały opublikowane w 2015 r., wzrosła świadomość zagrożeń złośliwym oprogramowaniem i phishingiem (podszywaniem się przestępców pod inne osoby lub instytucje w celu wyłudzenia informacji). Odpowiednio 52 i 51 proc. menedżerów podało, że w ostatnim czasie wzrosło ryzyko ponoszone przez ich firmy z tytułu takich działań. 55 proc. respondentów uważa, że ich firma jest narażona na szkody związane z działaniami beztroskich lub nieświadomych pracowników, 54 proc. - nieautoryzowanym dostępem do informacji, 48 proc. - nieaktualnymi zabezpieczeniami lub przestarzałą architekturą systemów informatycznych.

EY poinformowało, że 42 proc. badanych firm nie posiada strategii komunikacyjną w razie incydentu bezpieczeństwa. Jedynie 39 proc. jest skłonnych do podania mediom informacji o tym incydencie. "Działania na rzecz ograniczania ewentualnych strat wizerunkowych muszą być wpisane w firmowe mechanizmy skutecznego wykrywania i reakcji na cyberataki. W walce z hakerami pomocne będzie też stworzenie w firmach kultury gotowości do zmian" - dodał Ludynia.

Jak podała EY w komunikacie, w dziewiętnastej edycji badań wzięli udział przedstawiciele 1735 firm z sektora publicznego i prywatnego z całego świata, w tym Polski. Reprezentowały one 23 branże gospodarki. Badanie zostało przeprowadzone między czerwcem a sierpniem 2016 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną wydatki firm na cyberbezpieczeństwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!