Rosną wydatki na technologie

Rosną wydatki na technologie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwa wydają coraz więcej na oprogramowanie. Mimo to dwie trzecie firm nie ma jeszcze systemów klasy ERP, które są standardem w rozwiniętych krajach.

Przedsiębiorstwa szybko nadrabiają informatyczne zapóźnienia - pisze "Rzeczpospolita". Na same licencje na oprogramowanie biznesowe wydały w ubiegłym roku ponad 330 mln zł. Wzrost był ponad 14-procentowy – wynika z najnowszej oceny tego rynku. Rok wcześniej wydatki zwiększyły się o około 6 proc.

– Widać więc wyraźnie, jak i na co firmy wykorzystują unijne pieniądze, i jak zaczęły dbać, aby dzięki IT zwiększyć swą konkurencyjność – uważa Andrzej Dyżewski, szef agencji badawczej DiS, która wykonała nowe badania, a rodzimy rynek informatyczny analizuje od 13 lat.

Mimo to dwie trzecie firm nie dysponuje jeszcze systemami wspierającymi zarządzanie (ERP), czyli oprogramowaniem obsługującym całokształt działalności przedsiębiorstw – od planowania produkcji, zaopatrzenia, sprzedaży po finanse, kadry, kontakty z klientami. Odbiorcą tych systemów są głównie duże i średnie przedsiębiorstwa, a więc około 33 tys. firm. – W naszej ocenie użytkownikiem ERP w Polsce jest co trzeci z takich podmiotów. To bardzo dobra wiadomość dla dostawców tych programów – dodaje Andrzej Dyżewski. Dla porównania: według badań IToolbox, systemy ERP są wykorzystywane w 95 proc. dużych i średnich firm w zachodniej części naszego kontynentu.

Obecna fala zwiększonych inwestycji w IT w przedsiębiorstwach to głównie efekt większych wydatków średniej wielkości firm. Duże już wcześniej się na nie zdecydowały, jakkolwiek nadal inwestują w rozbudowę informatyki. Kontrakty na wdrożenia lub rozszerzenie funkcjonalności ERP zawarły w ubiegłym roku m.in. PKP Cargo, Orlen, Mittal Steel, Empik. Ale najwięcej nowych wdrożeń jest wśród mniejszych firm.

– Nasza sprzedaż systemów ERP i ich wdrożenia wzrosły w ubiegłym roku o 30 proc. – poinformował Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes spółki Com-Arch, jednego z głównych rodzimych producentów oprogramowania właśnie dla firm z sektora MSP. Ta tendencja utrzyma się i w tym roku. SAP, główny na świecie i także w Polsce producent ERP, podał, że w pierwszym kwartale 2008 r. sprzedaż rozwiązań dla MSP powiększyła się w Polsce o 45 proc. O połowę, do ponad 60 mln zł w tym roku, przewiduje powiększenie przychodów chorzowska spółka BPSC (rodzimy lider wśród producentów oprogramowania biznesowego dla MSP).

– Sytuacja rynkowa jest sprzyjająca, potwierdzają się prognozy, że zmniejsza się liczba wdrożeń IT w dużych firmach, a ożywiła w średnich – mówi Ignacy Miedziński, prezes BPSC. To jedna z przyczyn bliskiego giełdowego debiutu tej firmy. Dzięki pieniądzom z emisji BPSC chce m.in. przejąć inne firmy i rozwijać własny system ERP.

Zważywszy, że przez najbliższe kilka lat przedsiębiorstwa będą miały do wykorzystania dużo unijnych pieniędzy, rynek ERP może się rozwijać w Polsce trzy–, czterokrotnie szybciej niż w krajach starej UE. Tak to ocenia międzynarodowa firma badawcza IDC. A to oznacza, że firmy w Polsce za dwa lata będą wydawać na oprogramowanie biznesowe tyle, co firmy w Hiszpanii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną wydatki na technologie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!