XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosnąca liczba internautów przyciąga cyberprzestęców

Rosnąca liczba internautów przyciąga cyberprzestęców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szacuje się, że dostęp do sieci ma 40 proc. populacji czyli ponad 3,3 mld ludzi, a w najbliższych latach liczba ta będzie rosnąć. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonej aktywności cyberprzestępców - uważa przedstawicielka Atmana Ewelina Hryszkiewicz.

W rankingu porównującym liczbę internautów Polska zajmuje globalnie 26 miejsce spośród wszystkich 201 klasyfikowanych państw świata i siódme w Europie. Z internetu korzysta obecnie 27,9 miliona Polaków. Dla porównania w 2000 roku było ich zaledwie 2,8 miliona.

"Liczba internautów stale rośnie, a razem z nimi poszerza się sieciowe spektrum, które w coraz większym stopniu przyciąga cyberprzestępców. W ubiegłym roku liczba ataków DDoS wzrosła niemal o 150 proc., a wykrytych infekcji wywołanych złośliwym oprogramowaniem o 73 proc. Kwestia odpowiedniego zabezpieczania danych zarówno firmowych, jak i prywatnych powinna stać się priorytetem. Zwłaszcza, że na celowniku hakerów jest każdy z nas" - przekonuje przedstawicielka operatora krajowej sieci światłowodowej i największego polskiego centrum danych.

Według opublikowanego w ostatnim czasie rankingu Check Point Software Technologies Polska jest na pierwszej pozycji wśród najbardziej narażonych na ataki cybernetyczne państw Unii Europejskiej. W skali świata jest to 34. miejsce. Przy tym współczynnik zagrożenia komputerów zarówno firmowych, jak i prywatnych wzrósł w porównaniu do 2014 roku niemal dwukrotnie - z 9,2 do 17,2 pkt.

Natomiast analitycy PwC w raporcie "W obronie cyfrowych granic" zwracają uwagę, że ponad połowa polskich przedsiębiorstw padła ofiarą co najmniej sześciu aktów cyberprzestępczości. 4 proc. polskich firm straciło w ich wyniku co najmniej 1 mln złotych, a 5 proc. musiało pogodzić się z nieplanowanym przestojem działalności trwającym dłużej niż pięć dni. Są to dane z 2015 roku.

"Jesteśmy naocznymi świadkami cyfrowej transformacji polskich firm, ale niestety, choć polskie przedsiębiorstwa na ochronę przed cyberatakami w poprzednim roku przeznaczyły około 10 proc. swoich budżetów, to wciąż brakuje nam sporo do światowej średniej, która wynosi 19 proc." - dodała Hryszkiewicz.

Według prognozy "The Future of The Internet - 7 Big Predictions for 2020", liczba aktywnych użytkowników globalnej sieci przekroczy do 2020 roku 5 miliardów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosnąca liczba internautów przyciąga cyberprzestęców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!