XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rośnie potencjał polskiej innowacyjności

Rośnie potencjał polskiej innowacyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pozycja polskich firm w rankingach innowacyjności wciąż nie napawa optymizmem, ale rośnie potencjał polskich firm w tym zakresie - takie są wnioski z najnowszego raportu "Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności", opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pierwsze konkluzje raportu, który po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nie wyglądają zachęcająco - z danych GUS i Eurostatu wynika, że w latach 2010-2012 nastąpił w UE zauważalny odpływ przedsiębiorców od działalności innowacyjnej, a Polska nie była w tym względzie wyjątkiem. Odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw zmalał w tym czasie w naszym kraju z 28 do ok 23 proc.

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak zauważa jednak, że z nieco świeższych - bo obejmujących lata 2011-13 - danych GUS wynika, że nastąpiło ostatnio niewielkie odbicie, dotyczące jednak tylko przedsiębiorstw przemysłowych, gdzie odsetek innowatorów wzrósł z 17,7 do 18,4 proc.

Spadek ogólnego odsetka innowacyjnych firm może jednak budzić pewien niepokój. - w przypadku, gdy spada odsetek innowacyjnych firm w gospodarkach wysokorozwiniętych ze zakumulowanym potencjałem innowacyjnym, nie stanowi to takiego zagrożenia jak w przypadku krajów - takich jak Polska - gdzie taki zwrot może być trudny do nadrobienia - twierdzi Bożena Lublińska-Kasprzak.

Jest jednak i dobra wiadomość - te polskie przedsiębiorstwa, które są innowacyjne - wydają coraz więcej na ten obszar. Średnie wydatki wyniosły 1 mln euro w 2012 roku, co jest tylko nieco poniżej średniej europejskiej (chociaż 2013 był pod tym względem gorszym rokiem - firmy przemysłowe wydały na innowacje o 2,7 proc. mniej).

O czym świadczą te dane? Można z nich wysnuć optymistyczny wniosek. - Mamy już silną choć niewielką grupę innowatorów i nieco mniejszą grupę beneficjentów wsparcia publicznego, która osiąga ponadprzeciętne wyniki jeśli chodzi o działalność innowacyjną na tle ogółu przedsiębiorstw - twierdzi prezes PARP. - Ta grupa i jej podgrupa beneficjentów to nasz niewielki, ale wydaje się bardzo obiecujący potencjał w obszarze innowacyjności. Firmy te są innowacyjne i konkurencyjne na skalę europejską lub światową i zasadniczym pytaniem jest - jak wzmocnić ekosystem innowacji w Polsce, by grono tych przedsiębiorstw się zwiększyło - podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak.

Niewykluczone, że do grona innowatorów będą w najbliższych latach doszlusowywać dzisiejsze mikrofirmy, zatrudniające poniżej 10 osób. Raport PARP przynosi zaskakująco optymistyczne dane dotyczące tej właśnie grupy przedsiębiorstw. Spośród ankietowanych firm aż 60 proc. zadeklarowało, ze w ostatnich trzech latach prowadziło działalność innowacyjną (badanie nie obejmowało samozatrudnionych). - Można się zastanawiać na ile trafnie przedsiębiorcy oceniają swoją innowacyjność, czy jej nie przeszacowują - zastanawia się prezes PARP< z drugiej strony zwraca jednak uwagę, że wobec dość precyzyjnie określonych w badaniu pytań, wyniki ankiety można uznać za miarodajne.

Ten optymistyczny wynik potwierdza również deklarowana przez mikrofirmy chęć zwiększenia współpracy z otoczeniem zewnętrznym, przede wszystkim ze środowiskami naukowymi. Znacznie częściej niż obecnie przedsiębiorcy chcą współpracować ze szkołami wyższymi (teraz współpracuje 7 proc., planuje 12 proc.) i inkubatorami technologicznymi (teraz współpracuje 2 proc., planuje 8 proc.). - Część firm w Polsce dotarła już do granic swoich możliwości rozwojowych w dotychczasowym kształcie. Jeżeli taka świadomość zaczyna się też przedostawać do mikrofirm, na co może wskazywać chęć zwiększonej współpracy ze szkołami wyższymi i inkubatorami, to stoimy przed szasną na rzeczywisty rozwój tego sektora i oczekiwaną innowacyjność w działaniu - podsumowuje Bożena Lublińska Kasprzak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie potencjał polskiej innowacyjności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!