Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie regionalny rynek IT

Autor: wnp.pl (WGK)
19-01-2015 19:20
Rośnie regionalny rynek IT

W Polsce najszybciej rosną nakłady na rozwiązania dla służby zdrowia (powyżej 5 proc.), a w dalszej kolejności inwestycje przemysłu, transportu, logistyki i przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz administracji publicznej (po 3-5 proc.).

Fot. Fotolia

Wydatki na inwestycje IT w Europie Środkowo-Wschodniej będą w latach 2015-2018 rosnąć w tempie 3 proc. rocznie - wynika z analizy firmy IDC. Zwykle nakłady na IT rosną dwukrotnie szybciej niż PKB, jednak zmiany na rynku (spadek udziału sprzętu, migracja z PC na tablety i smartfony, przenoszenie usług do chmury) osłabiły ten trend.

Spadną przede wszystkim wydatki na sprzęt, rosną na oprogramowanie i aplikacje. W Polsce najszybciej rosną inwestycje IT w opiekę zdrowotną, która wyprzedza przemysł i administrację publiczną.
Zwykle rynki IT rosną w tempie dwukrotnie wyższym od tempa wzrostu PKB. Ostatnio jednak ta praktyczna reguła się nie sprawdza. Według oszacowań państwa Europy Środkowo-Wschodniej będą się w kolejnych latach rozwijać w tempie ok. 2-3,5 proc. rocznie. Z kolei wydatki na IT w tym roku i kolejnych trzech osiągną roczne wzrosty wartości na poziomie trzech procent, czyli porównywalne z PKB lub nieco wyższe.

Czy świadczy to o problemach z inwestycjami IT? Zdaniem analityków z IDC niekoniecznie. Na obniżenie tempa w dużej mierze wpływa segment sprzętu ze względu na spadki cen i migrację z komputerów PC na tablety i smartfony oraz mniejsze zapotrzebowanie na urządzenia informatyczne ze względu na przenoszenie przez sektor komercyjny części usług IT do chmury. Wszystkie te czynniki wychłodziły segment harware’u i obniżyły jego wartość. W naszym regionie Europy w latach 2013-2018 wzrosty nakładów na sprzęt wyniosą zaledwie 1 proc. rocznie.

Znacznie lepiej prezentuje się segment oprogramowania i usług IT – to średnie roczne tempo w regionie wyniesie 4,5 proc. To co prawda jeszcze nie dubluje przewidywanych wzrostów PKB, ale już świadczy o przenoszeniu środka ciężkości na usługi i software – zgodnie ze współczesnymi wymaganiami rynku i biznesu.

Przykładowo, w przemyśle, dobrze wyposażonym sprzętowo i z wdrożonymi systemami wspomagającymi zarządzanie, obserwuje się nowych rozwiązań podnoszących efektywność. A to oznacza zwrot ku m.in. systemom zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania procesami i ich integracją z systemami back-office oraz aplikacjami magazynowymi i zarządzania relacjami z klientami.

W segmencie sprzedaży detalicznej i hurtowej coraz częściej stawia się na rozwiązania mające sprostać oczekiwaniom klientów oraz integrujące systemy hurtownie z systemami sprzedawców detalicznych. Nowe rozwiązania muszą sprostać wymaganiom wielokanałowej komunikacji, pozwalać na analizy postaw konsumentów czy planowanie cen produktów. Popyt generuję też rozwiązania sprzedaży i płatności online.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP