Rosyjska FSB: terroryści wykorzystują messenger Telegram

Rosyjska FSB: terroryści wykorzystują messenger Telegram
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła, że organizatorzy zamachu w metrze w Petersburgu komunikowali się poprzez messenger Telegram; w ocenie FSB członkowie grup terrorystycznych w Rosji najaktywniej korzystają właśnie z tego komunikatora.

Jak podała FSB w wystosowanym w poniedziałek komunikacie, służby "dysponują wiarygodnymi informacjami o tym, iż terrorysta samobójca, jego wspólnicy i mocodawca znajdujący się za granicą wykorzystywali messenger Telegram w celu zatajenia swoich zbrodniczych zamiarów na wszystkich etapach organizacji i przygotowywania zamachu terrorystycznego".

FSB oznajmiła też, że członkowie międzynarodowych siatek terrorystycznych w Rosji "najaktywniej" posługują się właśnie Telegramem. Według służb, komunikator ten "zapewnia terrorystom możliwość tworzenia sekretnych czatów o wysokim poziomie szyfrowania przekazywanej informacji".

Oświadczenie FSB poprzedziła publiczna polemika w miniony piątek pomiędzy założycielem Telegramu Pawłem Durowem i szefem rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu (Roskomnadzor) Aleksandrem Żarowem.

Żarow zażądał, by administratorzy Telegramu przekazali do Roskomnadzoru dane dotyczące komunikatora, tak aby został on zarejestrowany w prowadzonym przez resort wykazie podmiotów rozpowszechniających informacje w internecie. Szef Roskomnadzoru zarzucił Telegramowi ignorowanie względów bezpieczeństwa oraz zapewnianie terrorystom i przestępcom możliwości komunikowania się. W niedzielę Żarow zagroził zablokowaniem serwisu.

Durow odrzucił te oskarżenia. Oświadczył, że Telegram otrzymuje z całego świata wnioski o zablokowanie treści terrorystycznych i że tylko w czerwcu zablokował ponad 5 tys. grup związanych z propagowaniem terroryzmu. Wcześniej administratorzy Telegramu zapowiadali, że komunikator nie będzie przekazywał informacji służbom specjalnym.

Rejestracja Telegramu w Rosji oznacza m.in. konieczność udostępnienia FSB na jej żądanie kluczy kodowania w celu odszyfrowania komunikatów wysyłanych przez użytkowników.

Liczba aktywnych użytkowników Telegramu w Rosji liczy około 6 milionów.

W kwietniu br. Roskomnadzor zablokował aplikację na smartfony Zello, wykorzystywaną na zasadzie walkie-talkie, a w Rosji używaną np. przez protestujących kierowców samochodów ciężarowych.

W zamachu w metrze w Petersburgu dokonanym 3 kwietnia zginęło 16 osób. Jak podał w poniedziałek portal RBK, powołując się na źródła, osoby objęte śledztwem w związku z zamachem komunikowały się poprzez różne środki łączności - nie tylko przez Telegram, ale także inny komunikator WhatsApp; używały także popularnego portalu społecznościowego Odnoklassniki i rozmawiały telefonicznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjska FSB: terroryści wykorzystują messenger Telegram

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!