XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosyjskojęzyczna telewizja dla Partnerstwa Wschodniego coraz bliżej

Rosyjskojęzyczna telewizja dla Partnerstwa Wschodniego coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapadają ostateczne decyzje dotyczące powstania rosyjskojęzycznej telewizji informacyjnej dla państw Partnerstwa Wschodniego tworzonej przez państwa UE - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Do końca roku ma powstać wstępna koncepcja kanału.

Projekt ma roboczą nazwę: "Europejska Telewizja dla krajów Partnerstwa Wschodniego", mówi się też o nazwie "Głos Europy". Według informacji PAP, MSZ zarezerwowało na ten cel ok. 3 mln zł w przyszłorocznym budżecie.

- Zależy nam na tym, aby to była telewizja nowoczesna, aby miała wysoką jakość i była dostępna. Strona unijna jest za mało aktywna, jeżeli chodzi o politykę informacyjną - twierdzi rozmówca PAP z kręgów dyplomatycznych.

Według wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Kacperczyk ostateczna decyzja o przyznaniu dodatkowych środków jeszcze nie zapadła. - Są rozważane różne scenariusze, wkład finansowy państw - mówiła w tym tygodniu wiceszefowa MSZ na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Projekt kanału informacyjnego powstaje pod auspicjami Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji. Misją Funduszu, na czele którego stoi Polak Jerzy Pomianowski, jest wspieranie przemian demokratycznych w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Jak informowała posłów Kacperczyk, wstępna koncepcja telewizji ma powstać do końca roku, po czym nastąpi jej ocena przez Polskę i partnerów unijnych.

- Trwają konsultacje krajów UE i państw pozaunijnych dotyczące stworzenia takiej telewizji. Potrzeba jest oczywista. Chodzi o dotarcie z obiektywnym i zrównoważonym przekazem do mieszkańców Partnerstwa Wschodniego, którzy czerpią wiedzę o sytuacji w regionie z mediów rosyjskich. Media rosyjskie nie zachowują obiektywizmu, a są raczej wykorzystywane jako narzędzie wojny informacyjnej, o czym świadczy konflikt ukraiński - mówiła posłom wiceminister spraw zagranicznych.

Kacperczyk przyznała, że projekt popiera kilka państw unijnych.

O powołaniu rosyjskojęzycznej telewizji mówił w marcu ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas dorocznego expose o polskiej polityce międzynarodowej. - Warto poważnie rozważyć paneuropejski projekt telewizji w języku rosyjskim, którego stworzenie postulują nasi sojusznicy z krajów bałtyckich. Jest to także argument za reformą naszych mediów w językach obcych - powiedział wówczas Sikorski.

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji, w maju 2009 roku na szczycie w Pradze. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

Znaczącym krokiem dla całego programu PW miał być szczyt w Wilnie w listopadzie 2013 roku. Ukraina, Mołdawia, Gruzja i Armenia miały wejść na wyższy poziom relacji z Unią, podpisując bądź parafując umowy stowarzyszeniowe. Przed szczytem w Wilnie władze Ukrainy ogłosiły jednak, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Wywołało to wielomiesięczne manifestacje i głęboki kryzys polityczny w tym kraju, który doprowadził do zmiany władz. Ostatecznie polityczna część umowy UE-Ukraina została podpisana w marcu w Brukseli, już przez nowe ukraińskie władze.

W Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE, obejmujące porozumienia o strefie wolnego handlu, parafowały Gruzja i Mołdawia. Armenia ogłosiła z kolei, że zamiast parafować porozumienie z UE zamierza przystąpić do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unii Celnej.

Umowy stowarzyszeniowe UE z Gruzją i Mołdawią oraz druga część umowy z Ukrainą, dotycząca przede wszystkim wolnego handlu podpisane zostały w czerwcu w Brukseli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjskojęzyczna telewizja dla Partnerstwa Wschodniego coraz bliżej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!