Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwój infrastruktury szerokopasmowej przyspieszy wzrost PKB

Autor: wnp.pl (WGK)
29-01-2014 16:13
Rozwój infrastruktury szerokopasmowej przyspieszy wzrost PKB
Fot. Fotolia

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej spowoduje, że wkład e-gospodarki w PKB zwiększy się do roku 2020 z 3 proc. do 9,5 proc., czyli ok. 200 mld zł.

Osiągniecie norweskiego poziomu cyfryzacji zmniejszyłoby poziom bezrobocia w naszym kraju o ponad 270 tys. osób. Ważna jest edukacja i zachęcanie osób starszych do korzystania z Internetu. Takie wnioski płyną z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i Amarach Research na zlecenie UPC Polska.
W ubiegłym roku dwie trzeci Polaków korzystało z Internetu. Jeszcze w 2007 r. tylko połowa. Jednak według danych „The Digital Agenda Scoreboard 2013” należymy do grupy pięciu najniżej ocenianych krajów unijnych pod względem cyfryzacji. – Wprawdzie Polska ma wysoki poziom penetracji mobilnych usług szerokopasmowych, czym wyróżnia się pozytywnie na tle innych krajów unijnych, ale jest to spowodowane niską penetracją szerokopasmowego Internetu stacjonarnego. Jest to jeden z obszarów, który naszym zdaniem, powinien znaleźć się na liście priorytetów polskiego rządu – komentuje Dariusz Nachyła, ekspert TMT, Deloitte.

W „Globalnym Indeksie Konkurencyjności 2013-2014” autorstwa World Economic Forum zajmujemy 42 miejsce, ale dopiero 102 w kategorii dostępności najnowszych technologii. A według oszacowań 10-proc. wzrost penetracji usług szerokopasmowych przekłada się na wzrost PKB na poziomie od 0,9 proc. do 1,5 proc.

Złożony indeks tzw. Stopnia Cyfryzacji firmy Booz & Company wykazuje zależności między pozycją w rankingu a rozwojem ekonomicznym oraz wskaźnikami bezrobocia. W tym przypadku autorzy zaliczają Polskę do krajów bardziej zaawansowanych w cyfryzacji, dla których każdy 10-punktowy wzrost poziomu cyfryzacji zwiększa PKB per capita o 0,84 proc. Gdybyśmy osiągnęli poziom Norwegii ubyłoby 270 tys. bezrobotnych.

Według ekspertów Deloitte udział gospodarki internetowej w PKB Polski wzrośnie do roku 2020 do 9,5 proc. lub nawet więcej, jeśli kraj obierze bardziej dynamiczną drogę rozwoju. W efekcie około 200 mld zł z polskiego PKB zostanie wygenerowanych w bardziej efektywnej e-gospodarce wpływając na wzrost zamożności społeczeństwa.

Problemem poruszonym w raporcie „Cyfrowa przyszłość Polski” jest słabe zainteresowanie Internetem osób starszych. 78 proc. osób powyżej 50. roku życia nie korzysta z Internetu, co odcina ich od lepszych usług i niższych cen. To zresztą problem ogólnoeuropejski.
80 proc. menedżerów i właścicieli firm uważa dalszą cyfryzację za kluczową kwestię dla rozwoju polskiej gospodarki. Prawie 60 proc. firm chętni widziałoby zachęty fiskalne wspierające inwestycje w rozwój cyfrowej Polski. Z kolei 70 proc. polskich internautów korzysta z usług o prędkościach poniżej 30 Mb/s. Inwestycje w nowe technologie i unowocześnienie sieci powinny być priorytetami w budowie cyfrowej przyszłości Polski.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP