Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszył nabór na dofinansowanie e-biznesu

Autor: wnp.pl (AH); MARR
30-07-2010 11:09

30 lipca ruszył nabór wniosków na jedną z najpopularniejszych dotacji unijnych, czyli e-biznes. Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Działania 8.1 PO IG można składać do 30 września i, co ważne - będzie to w 2010 roku jedyna możliwość ubiegania się o wsparcie.

Pierwsza i najważniejsza zmiana w tegorocznym naborze dotyczy obowiązku składania wniosków drogą elektroniczną, a konkretnie przy pomocy Generatora Wniosków na stronie PARP. Nie będzie miało znaczenia, w którym dniu naboru wniosek zostanie złożony, bowiem w tym roku nabór odbywa się w trybie konkursu zamkniętego. Oceniane będą wszystkie wnioski, które napłynęły w wyznaczonym terminie, a o przyznaniu dotacji zdecyduje jakość internetowego projektu.
Aby całkowicie pominąć konieczność przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej w formie papierowej trzeba mieć elektroniczny podpis z certyfikatem kwalifikowanym (złożenie podpisu poprzez skrzynkę ePUAP). Przedsiębiorcy, którzy takiego podpisu nie posiadają po sporządzeniu wniosku i zarejestrowaniu muszą podpisany wydruk wniosku wraz z załącznikami przesłać do Regionalnej Instytucji Finansującej (pocztą lub kurierem).

Trzeba jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: gdy już wniosek zostanie zarejestrowany w generatorze, nie można go wycofać i złożyć kolejny raz. Dlaczego? Zlikwidowana została możliwości złożenia jednocześnie kilku wniosków. Nowe przepisy wskazują, że PARP może udzielić wsparcia na działalność gospodarczą w dziedzinie gospodarki elektronicznej na świadczenie, co najmniej jednej e–usługi. Oznacza to, że beneficjent w ramach jednego projektu, na który pozyska dotację, może świadczyć kilka e–usług.

Ponadto – zakazem składania wniosków objęto spółki, które jeszcze nie zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Premiowane będą projekty, które najlepiej odzwierciedlają cele Działania 8.1 PO IG, czyli, po pierwsze, innowacyjność, a po drugie, solidny model biznesowy, rokujący sukces rynkowy. Nowe zasady objęły, niestety, także kwestie finansowe. Zmniejszeniu ulegnie wielkość wsparcia, o jakie może ubiegać się 2 beneficjent, chociaż budżet najbliższego konkursu na e–dotacje kilkakrotnie przewyższa ten z ub. roku i wynosi 300 mln zł. Dotąd możliwe było otrzymanie dofinansowania nawet do 85 proc. wydatków kwalifikowanych, niestety, od najbliższego konkursu wielkość ta wyniesie maksymalnie 70 proc. Jest jednak wyjątek od tej zasady: w wyścigu po unijne pieniądze premiowani będą młodzi przedsiębiorcy; Wnioskodawcy, którzy nie ukończyli 27 lat (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), otrzymają wsparcie w wysokości 80 proc. poniesionych wydatków. Także wielkość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem uległa zmniejszeniu z 1 mln zł do 700 tys. zł.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP