Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszył nowatorski mechanizm finansowania B+R w Polsce

Autor: wnp.pl (KW)
08-10-2014 13:32

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało pierwsze umowy z partnerami w ramach inicjatywy BRIdge Alfa. Wspólnie ze Startup Hub Poland, Polskim Instytutem Badań i Rozwoju oraz Xplorer Fund, do 2015 roku przeznaczy ponad 45 mln zł na wspieranie najbardziej innowacyjnych pomysłów w sektorze B+R.

BRIdge Alfa to nowatorska inicjatywa NCBR skierowana do prywatnych inwestorów, którzy mają doświadczenie w inkubowaniu innowacyjnych pomysłów. Celem jest zwiększenie liczby komercjalizacji rozwiązań wypracowanych w państwowych jednostkach badawczych.
- Chcemy, żeby polska gospodarka była bardziej innowacyjna, dlatego wspólnie z doświadczonymi przedstawicielami biznesu będziemy wspierać najbardziej innowacyjne, a zatem obarczone największym ryzykiem projekty. Podejmujemy konieczne ryzyko, ale zaangażowanie posiadających odpowiednie know-how funduszy jest gwarancją efektywnego wykorzystania środków na ten cel - podkreśla cytowany w komunikacie Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podpisanie przez NCBR umów z partnerami pozwala uruchomić pierwsze wehikuły inwestycyjne, tzw. Alfy. Ich sieć stworzy ekosystem wspierający inkubację spółek spin-off.

Nowością na polskim rynku jest to, że oprócz zapewnienia usług typowych dla fazy preinkubacji, budżet Alf umożliwia także przetestowanie pomysłu i budowę prototypu bez konieczności zakładania spółki. NCBR wprowadził taką możliwość zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli inwestorów seedowych w Polsce.

Uruchamiane Alfy dysponują łącznym budżetem w wysokości 45 milionów złotych, co pozwoli na utworzenie około 30 innowacyjnych spin-offów oraz start-upów. Wsparcie, na jakie może liczyć indywidualny projekt, wynosi nawet 1 mln zł.

Równolegle do działalności wehikułów inwestycyjnych NCBR planuje zorganizować spotkania sieciujące dla ich przedstawicieli, w ramach których będą mogli wymieniać się doświadczeniami i rozwiązaniami oraz zacieśniać współpracę, przekazując jednocześnie do NCBR know-how niezbędny do ulepszania dalszych działań.

StartUp Hub Poland (SHP) jest fundacją non-for-profit powołaną w 2012 roku w celu tworzenia międzynarodowego środowiska specjalistów, wynalazców i pionierów innowacyjnego biznesu w Polsce. Fundacja tworzy największym talentom inżynieryjnym i biznesowym z regionu Europy Środowo-Wschodniej warunki do zbudowania silnego teamu, weryfikacji założeń biznesowych I technologicznych, by inspirujące projekty przekształcać w dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa walczące o globalne rynki. Głównym obszarem zainteresowania SHP jest clean-, nano-, agro- i bio-tech, nowe materiały, robotyka oraz aplikacje informatyczne wykorzystywane w rozmaitych gałęziach przemysłu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP