Rynek domen odporny na kryzys?

Rynek domen odporny na kryzys?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek domen odżywa. Po ujawnionej niedawno cenie sprzedaży adresu IG.com za 4,7 miliona dolarów pojawiła sie informacja o kolejnej wysokiej transakcji: za 1,5 miliona dolarów sprzedana została domena AutoWeb.com

Nabywcą adresu oraz powiązanego z nim znaku towarowego jest firma AutoWeb. Wcześniej brand był własnością spółki Autobytel. Nowy abonent domeny planuje uruchomienie giełdy samochodowej pod zakupionym adresem na początku 2014 r. - To kolejna transakcja, która pokazuje, że rynek domen nie zapadł w letarg - komentuje Dariusz Litawiński z giełdy domen Aftermarket.pl.

Wybicie z dołka

A to nie koniec dobrych wieści dla branży. Wcześniej, w lipcu, za 2,1 miliona dolarów sprzedany został adres 114.com, a w pierwszej połowie września do wiadomości publicznej trafiła informacja o innej, rekordowej w skali roku, transakcji zawartej w marcu br. Chodzi o domenę IG.com, zakupioną przez brytyjski holding finansowy IG Group. Choć kwota opiewająca na 4,7 miliona dolarów obejmowała również adresy IG.co.uk oraz IG.de, głównym przedmiotem sprzedaży była nazwa z domeną gTLD.

Jak stwierdził dyrektor produkcji IG Group Mike Clark, ze względu na globalny charakter swojej działalności spółka, korzystająca uprzednio z adresów IGIndex.co.uk i IGMarkets.co.uk, chciała zintegrować swoją ofertę i promować ją za pomocą jednego brandu. IG.com to druga pod względem wartości sprzedaży dwuliterowa domena w historii - po FB.com, która zmieniła abonenta za 8,5 miliona dolarów.

- Jest to tym bardziej godne uwagi, że minione dwa lata nie obfitowały w tego typu spektakularne transakcje na rynku światowym - ocenia Litawiński.

Faktycznie, większość imponujących sprzedaży przypada na minioną dekadę. Rekordowy był rok 2010, gdy na nagłówki serwisów - nie tylko branżowych - trafiły domeny sex.com (13 milionów dolarów), wspomniana FB.com i slots.com (5,5 miliona dolarów). Kolejny rok wypadł znacznie słabiej. Najdroższa okazała się domena social.com, która osiągnęła cenę 2,6 miliona dolarów. Z kolei w 2012 r. najwięcej - 2,45 miliona dolarów - zapłacono za investing.com. Poza tymi adresami żadna domena nie sprzedała się za kwotę powyżej miliona dolarów.

Dobre wieści napływają również z segmentu domen .net. Pod koniec września za 150 tys. dolarów zmieniła abonenta domena pizza.net - to najdroższa w tym roku sprzedaż nazwy z tą końcówką. Sześciocyfrowe stawki w przypadku rozszerzenia .net są rzadkością. Najdrożej sprzedaną nazwą z rozszerzeniem .net był adres sex.net, który w 2006 r. zmienił właściciela za 454,5 tys. dolarów.

Stare jest cenne

Dobre wyniki domen gTLD nie tylko świadczą pozytywnie o kondycji branży, ale stanowią również antidotum na niepokoje inwestorów. Szczególnie domainerzy z dużymi portfelami adresów obawiają się, że nowe rozszerzenia, które niebawem zaczną być dostępne do rejestracji, obniżą wartość końcówek o ustabilizowanej pozycji na rynku.

Od tych niepokojów odcina się znany inwestor Rick Schwartz, który upatruje w nadejściu nowych domen raczej szansy niż zagrożenia dla „starych” TLD. Sugeruje on, że w zalewie nowych rozszerzeń końcówki takie jak .com tylko zyskają na prestiżu. W efekcie nazwy zarejestrowane w połączeniu z nimi staną się droższe. Czy tego samego można się spodziewać po adresach z rozszerzeniami krajowymi?

- Nie oczekiwałbym rewolucyjnych zmian na rynku wraz z dopuszczeniem do użytku nowych końcówek. Z danych sprzedażowych na giełdzie Aftermarket.pl wynika, że pozycja końcówki .pl jest bardzo mocna. Ponadto przybywa nabywców wśród klientów końcowych, co jest jednym z głównych wyznaczników wartości domeny - podsumowuje Litawiński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek domen odporny na kryzys?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!