Rynek telekomunikacyjny w III kw spadł o 5,8 proc., krótkoterminowe perspektywy pesymistyczne

Rynek telekomunikacyjny w III kw spadł o 5,8 proc., krótkoterminowe perspektywy pesymistyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek telekomunikacyjny w Polsce według szacunków Telekomunikacji Polskiej zmniejszył się w III kwartale o 5,8 proc., co oznacza największą dotychczas zniżkę tego rynku. Telekom spodziewa się, że niekorzystne warunki biznesowe będą dominować w krótkoterminowej perspektywie, ale średnioterminowo m.in dzięki porozumieniu z Urzędem Komunikacji Elektronicznej mają się poprawiać - podała spółka w komunikacie.

W IV kwartale TP przewiduje kontynuację spadku przychodów z powodu wpływu obniżki MTR-ów oraz konkurencji.

Sezonowo wyższa aktywność przychodowa będzie wymagać dodatkowych nakładów operacyjnych.

Telekomunikacja Polska po III kwartałach podtrzymała plan osiągnięcia 3 mld zł wolnych przepływów pieniężnych Grupy, które po III kw wyniosły 2,068 mld zł, co stanowi prawie 70 proc.celu całorocznego.

"Otoczenie rynkowe, w którym działa Grupa TP, podlega dalszemu pogorszeniu. Stale rosnąca konkurencja w segmencie telefonii komórkowej, decyzja UKE wprowadzająca drugą w tym roku obniżkę stawek MTR, spowolnienie gospodarcze, które przekłada się na spadek siły nabywczej Polaków oraz na ich wyższą wrażliwość cenową - wszystkie te czynniki doprowadziły w trzecim kwartale 2009 do największego dotychczas spadku wartości rynku telekomunikacyjnego.

Wyniki finansowe Grupy TP są odbiciem tych niekorzystnych czynników. Dodatkowo, nawet jeśli w trzecim kwartale złotówka wzmocniła się o 5,5 proc. wobec drugiego kwartału, nadal była o 27 proc. słabsza niż rok wcześniej, co jest głównym pojedynczym czynnikiem wpływającym na koszty Grupy TP. Jednakże program oszczędnościowy, uruchomiony na początku 2009 roku, dał nam pierwsze efekty w trzecim kwartale i pomógł podnieść marżę EBITDA z tendencji spadkowej, obserwowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - napisano.

"Będziemy kontynuować transformację naszego biznesu w czwartym kwartale tego roku i w następnych latach, skupiając się na wzroście efektywności w kosztach pozakomercyjnych, a w efekcie zapewniając większą elastyczność dla zoptymalizowanych wydatków związanych z pozyskaniem i utrzymaniem klientów" - dodano.

Zarząd TP oczekuje, że niekorzystne warunki biznesowe będą dominować w krótkoterminowej perspektywie.

"Rządowe szacunki na trzeci i czwarty kwartał br. wskazują na lekkie oznaki ożywienia, lecz prognozowany wzrost PKB o 1,2 - 1,3% dla całego roku, wraz ze stopą bezrobocia na poziomie 11 proc., to zbyt mało, by zwiększyć zaufanie konsumentów, którego wskaźniki są wciąż poniżej poziomu z czwartego kwartału zeszłego roku. Czynniki makroekonomiczne, w połączeniu z utrzymującą się silną konkurencją w obszarach telefonii komórkowej oraz szerokopasmowego dostępu do internetu, najprawdopodobniej spowodują dalszą erozję całego rynku telekomunikacyjnego oraz przychodów Grupy TP. Jednocześnie ograniczony zakres dalszego potencjalnego umacniania się złotówki utrzyma negatywny wpływ jej dotychczasowego osłabienia na koszty" - napisano.

"Jednakże Zarząd ma bardziej pozytywne oczekiwania w perspektywy średnioterminowej. Głównym tego powodem jest podpisane w ubiegłym tygodniu przełomowe porozumienie z UKE. Zakres tego porozumienia można podsumować jako stworzenie podstaw do normalizacji i stabilizacji sytuacji regulacyjnej, która będzie wspierać przyszłe inwestycje oraz zdrową konkurencję. Zarząd spółki jest zdeterminowany do wykorzystania tej wyjątkowej szansy i jej przełożenia na wiodącą rolę Grupy TP w przyszłym wzroście rynku usług szerokopasmowych, dodatkowo wzmocnionym poprawą sytuacji gospodarczej w Polsce" - dodano.

Według wewnętrznych szacunków grupy wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce zmniejszyła się w pierwszych trzech kwartałach o 1,9 proc. Złożył się na to wzrost o 0,6 proc. w segmencie telefonii stacjonarnej, spadek o 3,2 proc. w segmencie telefonii komórkowej, w porównaniu ze wzrostem o 6,8 proc. w analogicznym okresie 2008 roku. W trzecim kwartale rynek skurczył się, o 5,8 proc., co oznacza znaczne nasilenie trendu spadkowego (w porównaniu ze wzrostem o 1,1 proc.w pierwszym kwartale i spadkiem o 0,8 proc. w drugim).

Głównym czynnikiem, który przyczynił się do powyższego spadku, był skumulowany wpływ dwóch obniżek opłat za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych (MTR-ów), wprowadzonych przez UKE w marcu i lipcu bieżącego roku. Dodatkową presję na rynku spowodowała konkurencja cenowa w segmencie telefonii komórkowej.

Ponadto, w wyniku trwającego procesu wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową oraz migracji do tańszych ofert opartych o hurtową odsprzedaż abonamentupostępował dalszy spadek wartości rynku w segmencie usług głosowych telefonii stacjonarnej. Jedynym obszarem wzrostu na rynku okazał się ponownie segment usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Grupa TP szacuje, że pomimo spowolnienia wzrostu w trzecim kwartale, w okresie dziewięciu miesięcy wartość sprzedaży tych usług na rynku utrzymała dwucyfrowy wzrost.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!