Rząd zajmie się e-fakturami w zamówieniach publicznych

Rząd zajmie się e-fakturami w zamówieniach publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projektem, który ma upowszechnić faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych, w poniedziałek ma zająć się rząd. Elektronizacja obiegu dokumentów ma przynieść korzyści zarówno administracji jak przedsiębiorcom.

Projekt założeń do ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych powstał w Ministerstwie Rozwoju. Projektowane przepisy przewidują w pierwszym kroku wprowadzenie obowiązku przyjmowania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych przez zamawiających oraz możliwość wystawiania takich faktur przez wykonawców zamówień publicznych. Po dwóch latach od wejścia w życie przepisów obowiązek ten ma objąć obie strony.

E-faktury ustrukturyzowane pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Sensem ich wprowadzenia jest wyeliminowanie udziału manualnego wprowadzania danych do systemu, co jest konieczne przy dokumentach papierowych i innych formach e-faktur, np. w postaci obrazu graficznego.

Nowe przepisy miałyby wprowadzić również m.in. możliwość elektronicznego przetwarzania dokumentów, związanych z realizacją zamówień publicznych, w tym szczególnie: faktury korygującej, noty księgowej, zamówienia, potwierdzenia dostawy, protokołu zdawczo-odbiorczego.

Potrzeba zmian w przepisach - napisano w uzasadnieniu - wynika przede wszystkim z konieczności wdrożenia przepisów unijnych. Według MR przejście na obrót ustrukturyzowanymi e-fakturami przyczyni się jednak także do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, w tym zwiększy udział polskich przedsiębiorców w rynkach zamówień publicznych innych państw członkowskich UE, obniży koszty transakcyjne w obrocie gospodarczym i w sprzedaży konsumentom indywidualnym i będzie miało korzystny wpływ na rozwój krajowego rynku płatności bezgotówkowych.

Zmiana pozwoli również m.in. - jak przekonuje MR - na bardziej efektywną kontrolę i nadzór realizacji wydatków budżetu państwa oraz wydatków dokonywanych przez jednostki sfery finansów publicznych, dokonywaną przez resort finansów właśnie na podstawie danych pochodzących z przetwarzanych na platformie dokumentów elektronicznych i ustrukturyzowanych faktur elektronicznych; umożliwi również wykorzystywanie zagregowanych danych z platformy przez organy statystyki publicznej; da możliwość powierzenia w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, podmiotowi zewnętrznemu realizacji zadań związanych z opracowaniem i prowadzenie platformy e-fakturowania, przy zapewnieniu środków finansowych na realizację tych zadań; pozwoli udostępniać dane pochodzących z przetwarzanych na platformie dokumentów elektronicznych i ustrukturyzowanych faktur elektronicznych organom kontroli skarbowej; oraz zapewni właściwą ochronę danych podczas ich przetwarzania i transmisji.

Jak podaje MR, w konsultacjach społecznych ideę zmian poparły Związek Banków Polskich i Business Centre Club. ZBP zwrócił uwagę, że zapewnienie jednolitych standardów dla obiegu informacji jest "kluczem do zapewnienia sprawnego procesu i nadzoru wykonania zamówienia publicznego", a przyjęte rozwiązania będą wykorzystywanie powszechnie w przyszłości dla obrotu fakturami w pozostałych obszarach życia gospodarczego.

Z kolei BCC wskazał, że wprowadzenie obligatoryjnego elektronicznego fakturowania w administracji przyniesie korzyści przedsiębiorcom, gdyż wystawianie e-faktury będą szybciej "przeprocesowane". Ponadto duże oszczędności dla budżetu, wynikające z elektronizacji procesu obiegu dokumentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!