Rządowy superprzetarg za 4 mld

Rządowy superprzetarg za 4 mld
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przymierza się do super przetargu publicznego, wdrożenia jednolitego systemu łączności. Projekt wlecze się od pięciu lat. Teraz władze mają nową motywację: Euro 2012.

W ciągu kilku tygodni wicepremier Grzegorz Schetyna przedstawi projekt budowy jednolitego systemu łączności dla policji, służb porządku publicznego i ratownictwa. Korzystać z niego będzie docelowo 140 tys. osób. System ułatwi komunikację między np. policją a służbami ratownictwa medycznego. Inaczej trudno będzie zabezpieczyć mecze piłkarskie, które będą rozgrywane w Polsce za cztery lata - informuje "Rzeczpospolita".

Rząd musi podjąć decyzję o budowie w tym roku i najpóźniej na początku przyszłego ogłosić przetarg. Inaczej system nie będzie gotowy na Euro 2012. Decyzja niebagatelna, bo koszt budowy i utrzymania systemu może sięgnąć 3,5 - 4 mld zł (w ciągu 12 lat).

- Przedstawimy dwa warianty: budowę systemu w miastach (przede wszystkim tych, gdzie będą rozgrywane mecze), wzdłuż głównych tras komunikacyjnych i w strefie przygranicznej, bo do tego zobowiązuje nas układ z Schengen. Drugi wariant to budowa systemu ogólnopolskiego - mówi w "Rz" Piotr Durbajło, dyrektor Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej w MSWiA. Nie kryje, że według niego lepszy byłby projekt szerszy, który za jednym zamachem załatwia system komunikacji specjalnej dla wszystkich służb.

Wedle koncepcji MSWiA system mogłoby zrealizować konsorcjum rządu, władz miejskich, operatorów telekomunikacyjnych i być może firm energetycznych, które też potrzebują bezawaryjnego systemu łączności. W wariancie skromniejszym ciężar spocząłby na samorządach poszczególnych miast - gospodarzy Euro 2012. MSWiA obawia się jednak, że w tej sytuacji integracja systemu weźmie w łeb. Tym bardziej że resort wyraźnie skłania się ku jednej technologii: systemowi TETRA. To sprawdzony na świecie system łączność przeznaczony właśnie dla policji, służb ratowniczych i innych tego rodzaju jednostek - wyjaśnia dziennik.

Nie wszystkim w smak forowanie TETRY - padają opinie, że służby mogłyby wykorzystać istniejące sieci telefonii komórkowej, lokalne bezprzewodowe sieci WiMAX i budowaną przez Telekomunikację Polską ogólnopolską sieć radiową CDMA. Przynajmniej teoretycznie obniżyłoby to koszty tworzenia systemu.-

Teoretycznie tak, ale nikt tego jeszcze nie sprawdził w praktyce na obszarze całego kraju. Naszym zdaniem nie ma możliwość zbudowania w trzy - cztery lata pewnego systemu łączności w standardzie innym niż TETRA, spełniającym wymogi np. działań transgranicznych - twierdzi w "Rz" Piotr Durbajło. Sprawa jest drażliwa, bo chodzi o wielkie pieniądze. Chrapkę na nie mają dostawcy i firmy telekomunikacyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!