XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rządy niektórych państw chcą osłabienia systemów zabezpieczeń komputerów i sieci

Rządy niektórych państw chcą osłabienia  systemów zabezpieczeń komputerów i sieci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przykład Australii pokazuje, że wiele państw postrzega systemy zabezpieczeń komputerów i sieci jako zagrożenie samo w sobie. Osłabienie poziomu szyfrowania w jednym państwie może wywołać niebezpieczny efekt domina - powiedział w piątek PAP dr Łukasz Olejnik.

Konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności oraz badacz, afiliowany przy Centrum Polityki Technologii Informacyjnych (ang. Center for Information Technology Policy) Uniwersytetu Princeton przypomina, że "szyfrowanie i bezpieczeństwo transmisji oraz komunikacji na stałe weszły do dyskursu polityki bezpieczeństwa państw na całym świecie". Zwraca jednak uwagę, że wiele krajów traktuje systemy zabezpieczeń komputerów i sieci jako potencjalne zagrożenie.

"Ostatnim przykładem jest Australia, gdzie rozważane jest uchwalenie prawa cyberbezpieczeństwa, które osłabi zabezpieczenia i szyfry. Intencją rządu Australii jest zmuszenie globalnych firm do wbudowania tylnych furtek (ang. backdoor), dzięki którym można obejść ich własne, firmowe, zabezpieczenia. W efekcie, organy ścigania miałyby łatwy dostęp do interesujących je informacji. Władze zapewniają, że umożliwi im to ściganie przestępców i terrorystów" - tłumaczy Olejnik.

Odniósł się tym samym do przedstawionego w piątek w Australii projektu ustawy dotyczącego cyberbezpieczeństwa. Dokument ma wejść pod obrady tamtejszego parlamentu jesienią br. Tamtejszy dokument czerpie z rozwiązań prawnych przyjętych przez parlament Wielkiej Brytanii w listopadzie ubiegłego roku. Brytyjskie prawo (Investigatory Powers Act) przyznaje agencjom wywiadu szeroki wachlarz uprawnień do podsłuchiwania i inwigilacji osób uznawanych przez służby za podejrzane.

Według rządowego projektu australijskie sądy mogłyby żądać od koncernów technologicznych szybkiego odszyfrowywania wiadomości wysyłanych między osobami podejrzanymi o terroryzm lub inne przestępstwa. Chodzi o osłabienie komunikacji oferującej szyfrowanie end-to-end (E2EE). Tego typu usługi zapewniają m.in. koncerny Apple, Google czy Facebook. W systemie E2EE dostęp do niezaszyfrowanego treści mają tylko nadawca i odbiorca.

"Rząd Australii chce iść za przykładem Investigatory Powers Bill z Wielkiej Brytanii, obecnie najbardziej restrykcyjnej ustawy pozwalającej rządowi na wgląd w dane komunikacyjne i na urządzeniu, jednak z tego co mówi się o propozycji - może iść nawet dalej. Propozycje takie to już trend, w wielu krajach planuje się, albo rozważa podobne rozwiązania. Mówi się więc nie tylko o legalnym omijaniu zabezpieczeń, ale także o pozyskiwaniu informacji od dużych grup ludzi, na masową skalę. Słychać o tym nie tylko w Australii, ale także w USA, Francji, Holandii, Rosji i Chinach. Prace prowadzone są też na poziomie Unii Europejskiej" - tłumaczy PAP ekspert.

Olejnik przypomina jednocześnie, że w listopadzie ubiegłego roku "mieliśmy szansę zapoznać się z opiniami wielu krajów UE na temat takich rozwiązań".

"Z ujawnionych wyników ankiety dotyczącej pracy operacyjnej i problemów, jakie w niej występują w różnych krajach członkowskich można było dowiedzieć się także o +liście życzeń+. I wiele krajów zdawało się wyrażać pragnienie wbudowywania rozwiązań osłabiających zabezpieczenia. Z opinii Polski dowiedzieliśmy się zatem, że jedną z propozycji jest +zachęcanie twórców sprzętu i oprogramowania do wbudowywania tylnych drzwi do ich produktów, albo stosowania słabych i łatwych do złamania zabezpieczeń i szyfrów+" - relacjonuje Olejnik.

W jego ocenie "światowa debata jest z wielu powodów niebezpieczna, a może być też nieefektywna".

"Niebezpieczna, ponieważ jeśli jedno z państw zechce osłabić zabezpieczenia u pewnego globalnego producenta i dostawcy w celu żądania informacji o wybranych osobach, to przecież mogą zrobić to też i inne państwa. (...) W grę wchodzi także zwyczajne osłabienie cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu zwiększy się ryzyko cyberataków ze strony innych państw, ale także przestępców. Ryzyko to jest realne i są już przykłady tego typu działań" - podkreśla rozmówca PAP.

Jednocześnie Olejnik zwraca uwagę na fakt, że pewne regulacje prawne można "stosunkowo łatwo ominąć".

"Wystarczy trochę determinacji i używanie mniej standardowych i powszechnych rozwiązań, a takich, które nie podlegają kontroli. Wskazuje to na to, że dobrze zmotywowani i poważni gracze będą w stanie ominąć tego typu +zakazy+. Sugeruje to jednak, że celem osłabiania zabezpieczeń i szyfrów jest walka z drobnymi przestępcami i zagrożeniami. Powstaje wtedy pytanie, czy osłabianie globalnego cyberbezpieczeństwa jest prawidłowo uzasadnione" - dodaje.

Olejnik zwraca jednocześnie uwagę, że są w "Unii Europejskiej też bardzo pozytywne sygnały, m.in. to że w Parlamencie Europejskim obecnie bardzo poważnie rozważane jest wsparcie silnego szyfrowania end-to-end i zakazanie wbudowywania +backdoorów+". Ekspert dodaje, że każda regulacja przypominająca australijski projekt ustawy stanowi poważną ingerencję zarówno w politykę cyberbezpieczeństwa jak i prywatności. Dodatkowo tego typu ustawy oddziałują też na wiele gałęzi gospodarki i wpływają na stabilności gospodarki elektronicznej.

"Nie ma magicznych możliwości budowy systemów omijających dobre i silne zabezpieczenia, a dobre szyfry to zawsze silne szyfry. Potrzeba walki z przestępczością jest oczywista, ale trzeba uważać by przy okazji nie stworzyć nowych problemów. Tak szeroka ingerencja to potencjalnie droga do stworzenia znaczących choć jeszcze nie wpełni uświadomionych ryzyk" - podsumowuje Olejnik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rządy niektórych państw chcą osłabienia systemów zabezpieczeń komputerów i sieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!