PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Są warunki urzeczywistnienia EPB

Autor: wnp.pl (PS)
16-09-2014 15:21

W sprawie partnerstwa na rzecz realizacji europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) osiągnięto duże postępy, a warunki do jej urzeczywistnienia, określone w 2012 roku, już istnieją - stwierdza w komunikacie Komisja Europejska.

Było to możliwe dzięki współpracy państw członkowskich, środowiska naukowego i samej Komisji.
W szczególności stworzono warunki sprzyjające tworzeniu europejskiej przestrzeni badawczej (EPB), która umożliwia swobodny przepływ naukowców i wiedzy naukowej. Obecnie potrzeba do tego, aby EPB zaczęła działać, wdrożyć przez państwa członkowskie odpowiednie reformy.

W sprawozdaniu KE podkreśla, że zrealizowano następujące inicjatywy w sprawie EPB:

- państwa członkowskie w coraz większym stopniu podejmują działania wspierające EPB i uwzględniają je w krajowych programach reform;

- UE włączyła EPB do europejskiego semestru. W ramach programu „Horyzont 2020” zapewnia też znaczne środki finansowe na rzecz działań związanych z EPB, takich jak promowanie otwartej rekrutacji, otwartego dostępu do publikacji i danych oraz równouprawnienia płci;

- organizacje badawcze, podmioty finansujące badania i instytucje prowadzące badania, zdecydowanie popierają program działań na rzecz europejskiej przestrzeni badawczej;

- wprowadzony niedawno mechanizm monitorowania EPB dostarcza coraz lepszych danych, na podstawie których ocenić można wyniki na poziomie państw członkowskich i instytucji.

Równocześnie na poziomie państw członkowskich, jak i na poziomie instytucjonalnym można nadal zaobserwować duże różnice. Przykładowo konkurencyjne finansowanie projektów występuje we wszystkich państwach członkowskich, jednak zakres, w jakim jest ono stosowane w poszczególnych krajach, jest bardzo zróżnicowany.

Ponad połowa państw członkowskich wprowadziła też inicjatywy wspierające równouprawnienie płci w sferze badań naukowych, jednak rzeczywiste zmiany w tej dziedzinie następują zbyt wolno.

Chociaż w sprawozdaniu stwierdzono, że nie ma jednego sposobu realizacji EPB, jasno wynika z niego, że europejska przestrzeń badawcza jest najbardziej skuteczna i pożyteczna, gdy wprowadzi się odpowiednie środki krajowe.

Państwa członkowskie mają obowiązek przedstawienia do połowy 2015 r. krajowych planów działania, określających poszczególne etapy wdrażania europejskiej przestrzeni badawczej.

Europejska przestrzeń badawcza powinna zapewnić naukowcom, instytucjom badawczym i przedsiębiorstwom większą mobilność oraz zachęcić do intensywniejszej konkurencji i współpracy transgranicznej. Działania te wzmocnią systemy badawcze państw członkowskich, zwiększą ich konkurencyjność i umożliwią im skuteczniejszą współpracę służącą znajdowaniu rozwiązań dla najpoważniejszych wyzwań społecznych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP