Samorządy budują społeczeństwo informacyjne

Samorządy budują społeczeństwo informacyjne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nie można nikogo wykluczać cyfrowo - mówi Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego, przewodniczący Rady Marszałków ds. Społeczeństwa Informacyjnego.

- Panie marszałku, jak to się stało, że właśnie pan jest liderem wśród marszałków w dziedzinie tworzenia społeczeństwa informacyjnego?

- Jest wielu liderów w regionach, natomiast ja jestem przewodniczącym rady marszałków ds. społeczeństwa informacyjnego, w ramach której próbujemy koordynować te działania i wspólnie korzystać z doświadczeń osiągniętych w różnych regionach, po to byśmy nie powtarzali ewentualnych błędów i wykorzystali ten czas na działania posuwające temat do przodu. Bo czasu mamy mało, a korzystanie z cudzych doświadczeń jest korzystne i finansowo i koszty są mniejsze. Taka jest rola Rady Marszałków ds. Społeczeństwa Informacyjnego.

- Na jakim etapie jest polski samorząd w procesie tworzenia społeczeństwa informacyjnego?

- Gdybyśmy spojrzeli przekrojowo na wszystkie samorządy: gminne, powiatowe i wojewódzkie to poziom jest zróżnicowany. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się osoby, które widzą rozwój społeczeństwa informacyjnego jako priorytet, wówczas te samorządy mają większe osiągnięcia i doświadczenia.

Problemem jest, że ta wiedza nie jest jeszcze wystarczająco rozpowszechniona i co zrobić, żeby wszystkich włączyć w ten proces. Na przykład u nas w Zachodniopomorskim mamy 133 jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, chcemy zbudować zachodniopomorską sieć teleinformatyczną.

Nie chcemy żeby któryś z samorządów został wykluczony cyfrowo, dlatego działamy wspólnie i w ten oto sposób ci z większymi doświadczeniami dzieląc się wiedzą będą podciągali takich, którzy tych doświadczeń nie mają. Trzeba dać wszystkim równe szanse i taka jest filozofia działania Województwa Zachodniopomorskiego.

- To pana pomysł na informatyzację Zachodniopomorskiego, a jaki jest pana pomysł jako przewodniczącego Rady Marszałków ds. Społeczeństwa Informacyjnego?

- Nawiązaliśmy współpracę z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przez ostatni rok dopracowaliśmy Linię Współpracy i wszyscy marszałkowie podpisali list intencyjny – to sprawa pierwsza.

Kolejna sprawa to określenie działań, które muszą być wykonane na poziomie centralnym i regionalnym. Musimy określić standardy, bo informacja pojawiająca się w sieci musi mieć swojego adresata. Musimy opracować interfejsy, które połączą różne systemy, tak aby były one kompatybilne.

W tym wszystkim ważne jest to, żebyśmy wykorzystywali doświadczenia partnerów wiodących. Jeżeli np. Województwo Śląskie ma ogromne doświadczenia w systemach elektronicznych dotyczących administracji, to inne zainteresowane województwa korzystają z tych doświadczeń.

Jeżeli województwa są zainteresowane tematyką infrastruktury społeczeństwa informacyjnego – to co zrobiła Małopolska – też mogą korzystać z tych doświadczeń.

Poprzez Radę stwarzamy szansę dla samorządów, które są zainteresowane pogłębianiem swojej wiedzy i doświadczeń po to by dorównać najlepszym w swoich regionach.

- Czyli dajecie informacje jak tworzyć społeczeństwo informacyjne…

- Tak, bo tak się buduje społeczeństwo informacyjne. Nie można nikogo wykluczać cyfrowo, to najgorsze rozwiązanie. W tej dziedzinie mamy do czynienia ze zjawiskiem znanym w mechanice, że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. W naszym wspólnym interesie jest, żeby to najsłabsze ogniwo było jak najsilniejsze, wtedy jako kraj będziemy silni.

- A z punktu widzenia kraju gdzie jest w tej chwili to najsłabsze ogniwo?

- Nasz najsłabszy punkt to ciągle mała dostępność informacyjna usług informatycznych, których upowszechnienie może przyspieszyć procesy zarządzania. Trudno też dotrzeć do obywatela, który jest przyzwyczajony, że pisze podanie, składa wniosek w wersji papierowej.

Problemem jest co zrobić by wyeliminować dokumenty papierowe, na które musimy przeznaczać cale lasy, tak by wersja elektroniczna występowała nie tylko w sieci ale i w zbiorach danych. Jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju to również i o takich działaniach proekologicznych powinniśmy myśleć.

- Proszę wyjaśnić co to jest Linia Współpracy?

- Mamy dwa duże systemy – przedsięwzięcia MSWiA w dziedzinie E-administracji. To jest ePUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej i pl.ID czyli elektroniczny dokument tożsamości. Linia Współpracy określa co trzeba zrobić żeby oba te systemy można było wykorzystać na poziomie regionalnym.

Koniecznym stało się określenie np. minimalnych wymagań jakie powinien spełnić portal regionalny by współpracował z tymi systemami i by można było stworzyć regionalny odpowiednik systemu ePUPAP. Czyli korzystamy z rozwiązań centralnych dostosowując je pod względem kompetencji do poziomu regionalnego.

Ważne jest by nie było przerwanego ciągu informacyjnego, aby informacja wprowadzona np. w gminie mogła być wykorzystywana na poziomie centralnym.

- Jak pan skomentuje wielokrotnie już przekładanie terminów wejścia w życie obowiązku posiadania przez JST elementów systemów e-administracji, jak elektroniczna skrzynka podawcza i innych?

- Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Nie czuję się upoważniony by to komentować. Trzeba by zbadać co leży po stronie decydentów, a co leży poza decydentami czyli po stronie użytkowników. Bo można stworzyć piękny system, ale nie będzie się on cieszył popularnością.

I znowu pojawia się pytanie o przyczyny. Czy mała popularność systemu wynika z malej dostępności technicznej, czy może jest on za skomplikowany, trudny do zrozumienia, czy są jakieś inne powody, choćby mentalne.

Zbadanie i analiza tego procesu to zadanie na dobry projekt miękki. Trzeba analizować i wyciągać wnioski. Ja myślę, że nie można za długo z tym zwlekać. Jeśli nie znajdziemy przyczyn to trudno byśmy usunęli skutki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy budują społeczeństwo informacyjne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!