Samorządy i operatorzy rozważają publiczno-prywatne przedsięwzięcia w telekomunikacji

Samorządy i operatorzy rozważają publiczno-prywatne przedsięwzięcia w telekomunikacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, aby Telekomunikacja Polska i inni operatorzy telekomunikacyjni uczestniczyli w budowie regionalnej infrastruktury telekomunikacyjnej wraz z samorządami i tworzyli spółki partnerstwa publiczno-prywatnego, w których aportem będą zarówno posiadane środki finansowe, jak i ich regionalne infrastruktury szkieletowe - poinformowała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Dodała, że obecnie trwają prace nad pilotażowym projektem w Małopolsce. Prezes ma nadzieję, że w całej Polsce podobne przygotowania ruszą jeszcze w drugim półroczu.

"Widząc stan zaawansowania projektów regionalnych, a zarazem rosnące zapotrzebowania na sieci doszliśmy do wniosku, że będzie lepiej, jeśli połączy się pieniądze prywatne i publiczne oraz umiejętności prywatne i publiczne pod warunkiem, że do tych umów o partnerstwie będą mogli przystąpić wszyscy spełniający określone warunki, a nie tylko Telekomunikacja Polska. Uczestnictwo w tej sieci musi być na niedyskryminacyjnych zasadach, a korzystanie z tej sieci musi być w pełni otwarte" - powiedziała Streżyńska.

"Na razie chcieliśmy wyjaśnić prawne zasady funkcjonowania takiej spółki i zachęcić inne regiony do wykorzystania tej drogi. Dlatego została przez nas opublikowana opinia dotycząca zasad tworzenia takich spółek. Do istniejącego już operatorskiego szkieletu regionalnego zostałby dobudowany szkielet z pieniędzy publicznych" - dodała.

Prezes zaznaczyła, że dzięki takiemu schematowi infrastruktura telekomunikacyjna może dotrzeć bliżej klienta i oznacza krótsze, a zatem mające wyższe przepływności, sieci dostępowe.

"Te końcówki dostępowe do ostatniego węzła już zbudują operatorzy dostępowi, w dużej części będzie to Telekomunikacja Polska, która ma duże zobowiązanie inwestycyjne. Będą to także mali operatorzy, których jest 2,5-3,5 tys. i którzy budują takie małe sieci" - powiedziała Streżyńska.

Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy UKE i TP w zamian za stabilizację stawek hurtowych do 2012 roku telekom ma w zamian za 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu. Koszt tej inwestycji TP szacuje na 3 mld zł.

Zainteresowanie udziałem w tym projekcie wyraziła już Netia, największy alternatywny operator. Na konkretne rozwiązania musi się jeszcze zgodzić Komisja Europejska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy i operatorzy rozważają publiczno-prywatne przedsięwzięcia w telekomunikacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!