Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Samorządy mają problemy z bezpieczeństwem IT

Autor: WNP.PL (WGK)
31-01-2016 14:50
Samorządy mają problemy z bezpieczeństwem IT
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

87 proc. urzędów za inwestycje w bezpieczeństwo IT płaci ze środków własnych. Co trzeci urząd nie ma nawet tak podstawowego zabezpieczenia jak firewall. Na rozwój infrastruktury bezpieczeństwa brakuje funduszy. Jednak sami samorządowcy poziom zabezpieczeń oceniają dobrze - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Fortinet.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z czerwca 2015 roku wykazał liczne zaniedbania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jednostek administracji centralnej. Tymczasem postępująca cyfryzacja dotyka również jednostek samorządu terytorialnego. Oprócz coraz większej ilości przechowywanych i przetwarzanych wrażliwych danych, samorządy obracają dużymi sumami publicznych pieniędzy - same wydatki jednostek samorządu terytorialnego (JST) w 2014 roku wyniosły łącznie niemal 200 miliardów złotych. Wymusza to potrzebę odpowiedniego zadbania o cyberbezpieczeństwo urzędów.
- Polski samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki zarządza danymi wrażliwymi 24 milionów podatników, a ta skala jest zdecydowanie większa, uwzględniając dane osobowe w innych kwestiach niż podatkowa,np. w polityce śmieciowej, dowodach osobistych, dowodach rejestracyjnych, czy wnioskach o dotacje. Można szacować, że np. dla Warszawy jest to baza danych przekraczająca liczbę 2 mln klientów - wylicza Janusz Kobeszko z Forum Od-nowa - think tanku zajmującego się projektowaniem i wdrażaniem zmian systemowych w sektorze publicznym.

Urzędnicy są usatysfakcjonowani

Osoby odpowiedzialne za IT w samorządach w większości deklarują poziom bezpieczeństwa informatycznego swoich placówek jako wysoki lub bardzo wysoki (67 proc.). W urzędach zatrudniających więcej niż 100 pracowników 20,3 proc. respondentów wskazało na poziom bardzo wysoki, zaś w urzędach zatrudniających mniej niż 100 pracowników ten sam poziom wskazało jedynie 5,6 proc. Pewność zabezpieczeń rośnie więc wraz z wielkością danej jednostki.

W większych jednostkach przykłada się też większą wagę do kwestii cyberbezpieczeństwa - 84 proc. badanych określiło ją jako raczej dużą lub bardzo dużą. W mniejszych placówkach na podobną wagę wskazało 59,8 proc. pytanych.

Zapór nie ma, ale spam udaje się blokować

Z badania wynika, że 33 proc. urzędów nie ma na wyposażeniu urządzenia typu firewall, które stanowi podstawowy element infrastruktury bezpieczeństwa informatycznego. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które najchętniej by wprowadzono lub ulepszono - tak zadeklarowało 63 proc. badanych.Najbardziej popularnym w samorządach zabezpieczeniem okazał się antyspam obecny w 89 proc. jednostek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP