XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm przyjął ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej

Sejm przyjął ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm przyjął w czwartek ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią, do końca lipca 2013 r. naziemne nadajniki, działające w systemie analogowym wyłączą: TVP (TVP 1, TVP 2, regionalne programy), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Posłowie przyjęli większość z 11 poprawek, które do ustawy zaproponował Senat. W ustawie znalazła się m.in. poprawka, która precyzuje, że TVP oraz inni nadawcy są operatorami pierwszego multipleksu (naziemnej platformy cyfrowej) do dnia upływu ważności decyzji rezerwacyjnych. Poprawka określa też, jakie podmioty podlegają karom pieniężnym, wymienionym w ustawie.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza także lepszą jakość obrazu i dźwięku. Transmisja cyfrowa - to też szersza oferta programowa i niższe koszty nadawania; pozwala też na emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej mogą się rozwinąć usługi dodatkowe np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić dekoder.

Ustawa reguluje kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Rozwiązanie, to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń, niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ustawa porusza też m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną o cyfryzacji telewizji, dzięki której społeczeństwo pozna zmiany w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media oraz Telewizja Puls. Zobowiązani oni będą do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej. Cyfryzację promuje również strona internetowa resortu infrastruktury www.cyfryzacja.gov.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!