Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sektor energetyczny wciąż traktuje inteligentne sieci jako marketing i modę

Autor: wnp.pl (JM)
19-08-2011 09:13
Sektor energetyczny wciąż traktuje inteligentne sieci jako marketing i modę
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ponieważ nie ma mechanizmów, które bezwzględnie wymuszają obniżkę kosztów eksploatacji i rozwoju sieci energetycznych oraz poprawę niezawodności i jakości dostaw, to branża nie czuje presji do stosowania coraz nowocześniejszych narzędzi IT – uważa Elżbieta Starakiewicz, Energy&Utilities Business Development Executive, IBM Polska.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że wśród przedstawicieli sektora energetycznego myślenie w kategoriach sieci inteligentnej jest wciąż często nazywane marketingiem i modą.
- Sektor energetyczny w Polsce charakteryzuje się ogromną ilością składników majątku instalowanych na sieci przez lata, z absolutnie niejednorodną dokumentacją, dostępną do dziś głównie tylko na papierze, a często także zupełnym brakiem dokumentacji np. dla urządzeń zainstalowanych przed wojną – mówi Elżbieta Starakiewicz. - Informacja o lokalizacji majątku jest dostępna, w zasadniczej większości, jedynie na podstawie papierowych map geodezyjnych i rysunków przechowywanych w oddziałach firmy.

Jak wskazuje przedstawicielka IBM, rodzima energetyka to również wciąż prowadzenie ruchu na bardzo złożonej infrastrukturze z priorytetem z jednej strony zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci i prowadzenia prac eksploatacyjnych przez personel, a z drugiej dążenia do skracania czasów wyłączeń planowych i awaryjnych, przy jednoczesnym braku wsparcia systemów IT.

- Minimalizowanie czasów przestojów i awarii, bazujące z braku narzędzi IT na wieloletnim doświadczeniu monterów i brygadzistów, z jednoczesnym rygorystycznym przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, wymagającym np. wystawienia zleceń na papierze, powoduje wydłużanie czasu przestoju – wskazuje Elżbieta Starakiewicz.

Jej zdaniem, bardzo istotnym ograniczeniem jest umiejscowienie większości majątku na gruntach nie będących własnością przedsiębiorstw, co powoduje coraz większe problemy prawne przy dostępie do urządzeń i ich potrzebnej rozbudowie. - Istotny wpływ na zarządzanie majątkiem miały przekształcenia w branży, polegające historycznie na rozdrobnieniu obszarów działania na byłe 49 województw, następnie utworzenie 33 zakładów, a potem stałe konsolidacje – wyjaśnia. - Wprowadziło to niejednolitość procesów, narzędzi, zmieniające się podejścia do gromadzenia informacji, trudność z określeniem rzeczywistej wartości majątku. W latach 90-tych podjęto próbę wyceny majątku, ale przy różnych podejściach w firmach te dane nie są zawsze wiarygodne.

Ostatnio cechą sektora, na którą zwraca uwagę nasza rozmówczyni, jest konieczność inwestowania, remontowania i odtwarzania bardzo drogiej infrastruktury technicznej odbywające się przy akceptacji URE i włączeniu w taryfę, przy braku narzędzi do weryfikowania przekazywanej do URE informacji. – Dzięki temu toczą się uzgodnienia i gra, bazująca na doświadczeniu obu stron, która nie zawsze prowadzi do optymalizacji zakupów i inwestycji – mówi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP