Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sektor MŚP ceni bezpieczeństwo i ochronę zasobów

Autor: wnp.pl (WGK)
27-08-2016 19:04
Sektor MŚP ceni bezpieczeństwo i ochronę zasobów
Fot. PTWP

83 proc. przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce uważa, że bezpieczeństwo danych jest priorytetem w strategii informatycznej. 73 proc. planuje inwestycje w tym zakresie. To o 30 proc. więcej niż wynosi średnia europejska – takie wyniki przynosi raport z badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie Microsoftu.

Przedstawiciele polskich firm MŚP na szczęście coraz lepiej rozumieją możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie, także te związane z bezpieczeństwem. 77 proc. respondentów, przyznaje, że dla poprawy produktywności biznesu bardzo ważne jest, by dane klientów i firmy były skutecznie chronione w dowolnym miejscu wykonywania obowiązków. Ma to szczególny wpływ na pracę w coraz popularniejszym środowisku mobilnym. Wynik ten przekracza średnią europejską aż o 14 proc. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej temat bezpieczeństwa w pracy zdalnej jest bardzo ważny dla 61 proc. respondentów, a Europy Centralnej i Wschodniej, aż 70 proc. Wyniki te jasno pokazują, że kraje, które są dopiero na drodze do cyfrowej rewolucji zwracają większą uwagę na wyzwania dotyczące bezpieczeństwa ich zasobów, również w kontekście cyberzagrożeń. Pokazuje to, że MŚP z krajów zachodnich nie tyle nie dostrzegają wagi takich inwestycji, co już poczyniły te inwestycje w przeszłości.

Dane są bezpieczne

Elastyczna praca z dowolnego miejsca nie tylko zwiększa produktywność, ale i znacząco podnosi wymagania dotyczące skutecznej ochrony danych. Co ciekawe, prawie 70 proc. pracowników przyznaje, że ich dane są bezpieczne wszędzie tam, gdzie mają do nich dostęp. Jedynie 9 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Odpowiedzi odzwierciedlają ogólnoeuropejską tendencję. Praktycznie siedmiu na dziesięciu respondentów ma poczucie, że ich informacje są chronione.

Im większa firma, tym większe zaufanie do prowadzonej przez nią polityki bezpieczeństwa. Pracownicy średnich (72 proc.) i małych (71 proc.) firm częściej podzielają tę opinię, niż osoby zatrudnione w mikroprzedsiębiorstwach (60 proc.). Tym bardziej budujący jest fakt, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w firmie potwierdzają opinie pracowników. Aż 83 proc. zarządzających przyznaje, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych, do których mają dostęp ich pracownicy. Jedynie co dziesiąta osoba nie zgadza się z tym twierdzeniem. W przypadku decydentów z innych krajów europejskich średni wynik kształtuje się na poziomie 75 proc.

Chmura dobrym rozwiązaniem

Niemal 75 proc. właścicieli firm przyznaje, że zamierza zainwestować w technologie zapewniające bezpieczeństwo Zaś czterech na pięciu menedżerów zgadza się z twierdzeniem, że jest to priorytet w ich strategii IT. Oczywiście inwestycje we własną infrastrukturę są bardzo kosztowne. Duża część firm z segmentu MŚP nie ma wystarczających środków, aby własnym sumptem stworzyć bezpieczną infrastrukturę IT, która nadąża za wyzwaniami cyfrowego bezpieczeństwa albo wręcz świadomie nie decyduje się na takie inwestycje, wybierając rozwiązania chmurowe. Usługi i infrastruktura w chmurze obliczeniowej gwarantują wysoki poziom zabezpieczeń, często niemożliwy do zapewnienia we własnym zakresie. Zapewniają one również dostęp do zawsze najbardziej aktualnych wersji aplikacji, przy jednoczesnej elastyczności finansowej.

Badanie „Nowoczesne IT w MŚP 2016” objęło 6200 pracowników MŚP (w tym 500 pracowników w Polsce) w 20 państwach europejskich.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 077 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP