Senator chce, by TK zbadał przepisy dot. koncesji

Senator chce, by TK zbadał przepisy dot. koncesji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senator Solidarnej Polski Kazimierz Jaworski poinformował we wtorek w Rzeszowie, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy przepisy dotyczące zasad przyznawania przez KRRiT koncesji są zgodne z konstytucją.

Zdaniem senatora ostatnie spory wokół decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. przyznawania miejsca na multipleksie pokazują, że przepisy te są zbyt ogólne i nieprecyzyjne.

W zakończonym w kwietniu zeszłego roku konkursie na pierwsze cztery miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym startowało 17 nadawców. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc odwołali się czterej nadawcy, w tym fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis ubiegająca się o miejsce dla TV Trwam. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu br.; nadawcom przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

"Sposób przydzielania koncesji regulują przepisy ustawy o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 roku i rozporządzenia KRRiT z 4 stycznia 2007 roku. Jednak istnieją bardzo poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją. Przede wszystkim chodzi właśnie o ogólność i nieprecyzyjność zapisów" - powiedział Jaworski na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Podkreślił, że należy zmienić obowiązujące przepisy tak, by KRRiT nie mogła wydawać uznaniowych decyzji.

Jaworski poinformował, że wniosek ma być złożony zarówno w Sejmie, jak i Senacie, aby - jak zaznaczył - podnieść jego rangę. Pod dokumentem musi się podpisać 50 posłów i 30 senatorów.

Senator zapowiedział również, że przygotował projekt ustawy regulującej kwestię przyznawania koncesji. "Nie chcę upartyjniać tego projektu, dlatego zbierzemy pod nim sto tysięcy podpisów i złożymy go jako obywatelski" - dodał.

Według obecnego na konferencji mecenasa Ludwika Skurzaka, który pomagał Jaworskiemu w pisaniu tego projektu, ma on tak regulować kwestie przyznawania koncesji, "aby podczas następnej procedury koncesyjnej nie było podobnych sytuacji, jak obecnie".

W projekcie ustawy zapisane są dwa kryteria. Koncesję miałby dostać ten, kto zobowiąże się emitować jak najwięcej programów polskich i jak najmniej reklam. Zdaniem Skurzaka takie kryteria spowodują, że nikt nie będzie mógł kwestionować wyników konkursu na koncesje. Jaworski liczy, że projekt z zebranymi podpisami trafi do Sejmu jeszcze przed wakacjami.

Zgodnie z ustawą o rtv w postępowaniu o udzielenie koncesji ocenia się m.in.: stopień zgodności zamierzonej działalności programowej nadawcy z określonymi w tejże ustawie ogólnymi zadaniami radiofonii i telewizji (dostarczanie informacji, udostępnianie dóbr kultury i sztuki, ułatwianie korzystania z oświaty i dorobku nauki, upowszechnianie edukacji obywatelskiej, dostarczanie rozrywki, popieranie krajowej twórczości audiowizualnej); możliwości dokonania przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu; a także przewidywany udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim i przez producentów europejskich.

Ustawa określa też maksymalny czas nadawania reklam i telesprzedaży na 12 minut w ciągu godziny.

Dotąd uruchomione w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs. W poniedziałek zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft powiedział PAP, że konkurs zostanie ogłoszony na cztery wolne miejsca.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja. (
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senator chce, by TK zbadał przepisy dot. koncesji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!