XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sieci kratowe są coraz popularniejsze

Sieci kratowe są coraz popularniejsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W miastach coraz popularniejsze stają się tzw. sieci kratowe. Nie dość, że pozwalają na wdrażanie nowoczesnych systemów monitoringu, to wisienką na torcie jest darmowy internet.

- Takich projektów na świecie zrealizowano już kilka tysięcy - mówi Dariusz Górecki z BT Global Services. Brytyjski gigant telekomunikacyjny chce sieci kratowe (WiFi Mesh) zaproponować u nas. - Rozmawiamy z kilkoma miastami o wdrożeniu technologii WiFi Mesh, która pozwoli m.in. na zaoferowanie mieszkańcom darmowego dostępu do internetu - mówi Górecki w "Gazecie Wyborczej".

Chodzi o tzw. internet socjalny o prędkości do 128 kb/s. Górecki nie zdradza, z którymi miastami rozmawia. Mówi jedynie, że są to niewielkie miasta z woj. mazowieckiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego mające po 25-30 tys. mieszkańców.

Na czym polega idea WiFi Mesh? Upraszczając - sieć kratowa składa się z wielu nadajników przesyłających między sobą dane drogą radiową (między sobą komunikują się w paśmie 5,6 GHz, z komputerami użytkowników - w paśmie 2,4 GHz). Tylko niektóre z nich są bezpośrednio podpięte do internetu kablem, reszta służy jako przekaźniki. Gdy użytkownik chce np. zajrzeć na stronę www, jego prośba z pakietem danych trafia do najbliższego nadajnika, stamtąd do kolejnego, aż dotrze do miejsca, w którym sieć kratowa łączy się bezpośrednio z internetem. Przy czym sieć sama sprawdza, jaką drogą dane najszybciej dotrą do użytkownika i z powrotem.

- Gdy jeden z przekaźników się zepsuje, sieć sama znajdzie najkrótszą drogę do kolejnego. Z tego punktu widzenia ta technologia jest bardzo przydatna w miastach - mówi Magda Borowik, analityk telekomunikacyjny IDC Polska.

W Polsce na inwestycje w sieci kratowe zdecydował się np. Poznań - dzięki temu wokół Starego Rynku każdy może za darmo połączyć się z internetem. Choć musi się pogodzić z ograniczeniami - prędkość jest ograniczona do 100 kb/s, czas surfowania - do dwóch godzin. Podobnie jest na krakowskim rynku i na części ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

W tym ostatnim przypadku ograniczeń jednak nie ma. - Traktujemy tę usługę jako pilotaż, głównie na potrzeby promocji miasta, dla turystów - mówi Jan Czajkowski, dyrektor biura informatyki w łódzkim urzędzie.

Dodaje, że na zbudowanie sieci miasto wydało ok. 100 tys. zł, a w przyszłym roku chce darmowego hotspota rozszerzyć na całą Piotrkowską i kilka innych miejsc - informuje "Gazeta Wyborcza".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sieci kratowe są coraz popularniejsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!