Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sieci szerokopasmowe priorytetem dla samorządów

Autor: wnp.pl (JM)
03-09-2012 08:26
Sieci szerokopasmowe priorytetem dla samorządów
Fot. Fotolia

- Prowadzone obecnie przez samorządy projekty teleinformatyczne dotykają wielu dziedzin życia, niektórych o charakterze lokalnym, ale w większości powiązanych z szeroko rozumianym funkcjonowaniem obywatela w strukturze państwa - wskazuje Agnieszka Pioruńska z Alcatel-Lucent.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, inwestycje w e-administrację i e-usługi są nierozerwalnie związane z upowszechnieniem w Polsce otwartego dostępu do Internetu, bez którego wykorzystanie tych usprawnień w komunikacji pomiędzy obywatelem a państwem nie stanie się faktem.
- Stąd wydaje się, że nadal priorytetem dla samorządów powinno być uruchomienie szerokopasmowych sieci regionalnych w ramach programów RPO i PO RPW oraz wspomaganie projektów budowy ‘ostatniej mili’ (działania 8.3 i 8.4 PO IG) dla zapewnienia szybkiej, ogólnie dostępnej (także cenowo) i z gwarantowaną jakością, usługi dostępu do Internetu - mówi Agnieszka Pioruńska.

Jednak budowa sieci telekomunikacyjnych przez samorządy nie powinna być celem samym w sobie. - Równolegle do tych inwestycji powinny być prowadzone działania adresujące podstawowe potrzeby obywatela w relacji z instytucjami państwowymi, które mogą być realizowane w znacznie lepszy, bardziej efektywny i przyjazny obywatelowi sposób dzięki wykorzystaniu nowych technologii - wyjaśnia przedstawicielka Alcatel-Lucent.

Jej zdaniem, projekty dotyczące rozwoju e-usług i informatyzacji różnych dziedzin życia związanych z działaniami resortów państwowych (administracja państwowa i lokalna, opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne, podatki, edukacja, energetyka itp.) powinny być synchronizowane z inwestycjami publicznymi w nowe technologie.

- Takie obszary jak e-administracja, e-edukacja, e-zdrowie, e-sądownictwo, inteligentna infrastruktura (smart grid) i inne, z pomocą nowych technologii nie tylko usprawnią kontakt z obywatelem, ale także pozwolą, jak pokazują przykłady na świecie, na stymulację wzrostu gospodarczego państwa przy obniżeniu kosztów administracyjnych - przekonuje Agnieszka Pioruńska. - Dlatego właśnie spójna, skorelowana realizacja projektów o jasno określonych celach, z zapewnieniem nie tyle narzędzi czy technologii, ale efektywnej i przyjaznej użytkownikowi implementacji procesów na styku państwo-obywatel, powinna być jednym z najważniejszych priorytetów naszych władz administracyjnych w zakresie inwestycji teleinformatycznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP