Siemens opracował układ do kryptografii kwantowej

Siemens opracował układ do kryptografii kwantowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siemens IT Solutions and Services we współpracy z Austrian Research Center oraz Uniwersytetem Technicznym w Grazu opracował pierwszy układ do kryptografii kwantowej dla potrzeb przemysłu.

Odpowiednia sieć światłowodowa przeznaczona do używania układu w środowisku absolutnie bezpiecznej wymiany danych zostanie zaprezentowana w październiku br. w Wiedniu. Kryptografia kwantowa – tak jak klasyczna – bazuje na bezpiecznej wymianie klucza szyfrującego między nadawcą i odbiorcą. W tym wypadku jednak obie strony przesyłające dane są w stanie zauważyć ewentualne próby podsłuchania takiej operacji – wynika to ze specyfiki mikroświata: należące doń obiekty są wrażliwe już tylko na samą obserwację - informuje portal www.heise-online.pl.

Pierwsze bezpieczne klucze kwantowe zostały przesłane w 1989 r. przez Charlesa Bennetta i Gillesa Brassarda w ośrodku badawczym firmy IBM w Yorktown Heights w USA. Wówczas odległość przesyłu wyniosła jedynie 32 cm. Później pojawiły się technologie pozwalające transmitować dane na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. Niestety, w takich wypadkach prędkość transmisji wynosi jedynie kilka kilobitów na sekundę. Z tego właśnie powodu po dokonaniu wymiany bezpiecznego klucza przesyłane następnie wiadomości są szyfrowane w sposób konwencjonalny. Układ Siemensa osiągnął w jednym z testów prędkość transmisji na poziomie 3 kb/s.

- Nasz system nie jest rzeczywiście najszybszy, (...) ale osiąga typowe dla systemu optyki kwantowej rezultaty 'raw key rate' na odległościach od 20 do 50 km i zapewnia wystarczającą liczbę kluczy w celu dokonywania ich częstej wymiany - twierdzi Ilse Wimberger, szefowa projektu.

Chip Siemensa przejmuje zadanie zarządzania kluczami, do samego zaś szyfrowania wykorzystywane są metody konwencjonalne – w prototypowych systemach użyto algorytmu AES. Układ jest zbudowany modularnie i może być sprzęgany z rozmaitymi modułami kryptografii kwantowej. W czasie testów prototyp współpracował z systemem optycznym wykorzystującym efekt splątania fotonów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemens opracował układ do kryptografii kwantowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!