Siemoniak: powstanie inspektorat innowacyjnych technologii

Siemoniak: powstanie inspektorat innowacyjnych technologii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzenie inspektoratu innowacyjnych technologii - komórki, która w sposób nierutynowy ma pozyskiwać partnerów i włączać ich w rozwiązywanie problemów obronności - zapowiedział w czwartek minister obrony Tomasz Siemoniak.

"Aby skutecznie działać, trzeba dobrych rozwiązań instytucjonalnych, stąd dwie decyzje - pierwsza to powołanie w ostatnich dniach Narodowego Centrum Kryptologii. Na ukończeniu są prace nad powołaniem nowej jednostki: Inspektoratu Implementacji Nowych Technologii Obronnych" - powiedział minister, który wziął udział w konferencji "Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic".

Szef MON zaznaczył, że w przypadku NCK, korzystającego z finansów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, "nie chodzi tylko o szyfrowanie łączności". "Dzisiaj kryptologia jest ściśle związana z cyberbezpieczeństwem, z wszystkimi systemami walki i dowodzenia. To duże przedsięwzięcie, które powinno przynieść przełom, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo informatyczne" - powiedział. NCK ma działać na potrzeby MON i innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

"Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, w skrócie 3ITO, to komórka, która ma w sposób nierutynowy, odbiegający od dotychczasowego modelu, wymyślać zupełnie nowe pomysły, pozyskiwać partnerów. Mogą to być studenci czy osoby, które nie są związane zawodowo z działalnością naukową czy naukowo-technologiczną" - powiedział Siemoniak. Dodał, że wzorem dla MON jest DARPA - agencja zaawansowanych projektów badawczych Departamentu Obrony USA, "która stawia problem w internecie i każdy, kogo to interesuje, może się włączyć w jego rozwiązywanie". "Często rozwiązania podpowiadają nie renomowane uczelnie i zespoły, lecz młodzi ludzie pasjonujący się daną dziedziną" - zaznaczył. Według planów nowa komórka ma zacząć działać w przyszłym roku.

Mówiąc o programie modernizacji, Siemoniak powiedział, że każdego ministra obrony nurtuje pytanie, czy wydaje pieniądze na to, co rzeczywiście jest najpotrzebniejsze z punktu widzenia obrony.

Przypomniał, że pod koniec ub. roku MON przyjęło plan modernizacji technicznej do roku 2023 "po długiej pracy, dyskusjach, często sporach", który zakłada wydatki rzędu 120-140 mld zł brutto. "Chcielibyśmy, żeby dużo z tej kwoty zostało w polskim przemyśle i polskiej nauce" - zapewnił minister. Podkreślił, że przez ostatnie cztery lata wydatki obronne w Polsce wzrosły o 32 proc. - najwięcej spośród państw NATO i UE.

Oparty na wytycznych prezydenta i premiera plan do priorytetów zalicza budowę systemu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, zakup śmigłowców oraz rozwój systemów dowodzenia, wsparcia i łączności. Ponadto, wśród najważniejszych zadań wymienia rozwój systemów bezzałogowych, koncepcję rozwoju Marynarki Wojennej.

Szef BBN Stanisław Koziej mówił o konieczności budowania własnych zdolności obronnych oraz uwzględnienia zagrożeń innych niż wojskowe. "Bezpieczeństwo staje się kategorią zintegrowaną, łączy nie tylko wymiar militarny, polityczny, dyplomatyczny i wywiadowczy - klasyczne działy bezpieczeństwa - ale w coraz większym stopniu mamy do czynienia z nowymi dziedzinami, jak cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne czy finansowe, które coraz częściej decyduje o roli państwa na arenie międzynarodowej" - powiedział Koziej.

"Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego oparcia bezpieczeństwa na wymiarze międzynarodowym. Głównym filarem bezpieczeństwa jest własny potencjał, który powinien być uzupełniany przez filary zewnętrzne - w naszym przypadku NATO i Unię Europejską oraz partnerstwa strategiczne" - dodał szef BBN.

Koziej opowiedział się za "strategią umiarkowanego umiędzynarodowienia z jednoczesną zdolnością do samodzielnego przeciwstawiania się zagrożeniom, wobec których sojusznicza reakcja mogłaby być spóźniona lub wątpliwa". "Za takim podejściem opowiada się prezydent, dlatego można je nazywać doktryną Komorowskiego" - dodał.

Do wyzwań, na które państwo powinno być gotowe odpowiadać samodzielnie, bez czekania na sojuszniczą reakcję, zaliczył "zagrożenia aterytorialne, skryte, zaskakujące, o trudnym do zidentyfikowania autorstwie". Podkreślił, że decyzje dotyczące bezpieczeństwa wymagają społecznej akceptacji, dlatego "trzeba docierać z tą problematyką nie tylko do specjalistów, ale do każdej instytucji i każdego obywatela".

Wiceszef MSZ Bogusław Winid wyraził zaniepokojenie malejącymi wydatkami obronnymi wielu państw NATO. "Widzimy likwidowanie całych zdolności obronnych poszczególnych państw, powstają luki, dlatego tak ważny jest proces planistyczny w NATO" - powiedział Winid.

Odpowiedzialny za uzbrojenie i modernizację wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak zwrócił uwagę, że przeznaczone w najbliższych 10 latach środki na modernizację to ok. 34 proc. budżetu MON na ten okres. Jak powiedział, obecnie nowoczesny sprzęt to 22 proc. wyposażenia polskiej armii, w 2022 ten udział ma wzrosnąć do 65 proc. Zaznaczył, że "najbliższe dwa lata będą decydujące dla przyszłości polskich sił zbrojnych".

"Zagrożeń jest coraz więcej. Bardzo ważnym jest niestabilność świata. Nikt nie wie, co się będzie działo w Syrii, w Egipcie, co będzie po wycofaniu sił NATO z Afganistanu" - powiedział Wojciech Łuczak, wiceprezes Agencji Lotniczej Altair, która zorganizowała konferencję wraz z Zarządem Targów Warszawskich. Zwrócił uwagę, że w konferencji obok specjalistów z Polski biorą udział analitycy z Rosji i Chin, są przedstawiciele nie tylko krajów zachodnich, ale również Iranu. "Warto wziąć pod uwagę inne punkty widzenia, to rozszerza naszą wiedzę" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemoniak: powstanie inspektorat innowacyjnych technologii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!