XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój

Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka zawsze potrzebuje technologii, by się rozwijać – mówi w rozmowie z portalem wnp.pl Dominika Bettman, prezesem ds. finansowych w firmie Siemens Sp. z o.o.

Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, energetyka zaczyna korzystać z rozwiązań alternatywnych do tradycyjnych źródeł wytwarzania. Czy w naszych czasach mamy szansę na technologiczny skok?

- Postęp nie wymaga od razu technologicznego skoku. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy można mówić o aż tak znaczącej zmianie, jaką jest ów skok. Jednak Polska jest już dojrzałą gospodarką i raczej powinniśmy zacząć myśleć o modernizacji, jak o ciągłym procesie, o tym jak efektywnie i ekonomicznie taki rozwój planować i wdrażać.

Oczywiście, w przypadku nowych inwestycji niewątpliwie należy wybierać najnowsze rozwiązania. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dużych projektów, planowanych na lata. Wówczas różnica efektywności technologii może być rzeczywiście znacząca po 20, 30 latach. Lecz czy powinniśmy mówić o skoku technologicznym, czy o planowej modernizacji? Zrównoważony rozwój i planowanie kierunków działania to obecna podstawa przyszłego postępu technologicznego.

Wszystkie te inwestycje wymagają olbrzymich nakładów. W jaki sposób je finansować?

- Zrównoważony rozwój dotyczy także aspektu finansowania. Wszystkie źródła powinny być wzięte pod uwagę i zaplanowane. W tym także środki unijne. Polska bardzo dobrze je wykorzystała w dotychczasowej modernizacji własnej infrastruktury. Powinniśmy oprzeć się na tym doświadczeniu w jeszcze lepszym przygotowaniu do przyszłych perspektyw finansowania, zwłaszcza że pula tych środków będzie malała. Z tego powodu nie do przecenienia jest rola innowacyjności, zarówno w przypadku wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych, jak i odnawialnych. Ubiegłoroczne nakłady Siemensa na badania i rozwój sięgnęły prawie sześciu procent obrotów.

Wciąż mamy do czynienia z dużą niepewnością gospodarek, szczególnie w Europie. Jak z punktu widzenia międzynarodowego przedsiębiorstwa można radzić sobie z kulejąca ekonomią? Jaki wpływ mają zmiany koniunktury?

- Działamy na wielu rynkach i w różnych sektorach gospodarki. A to zwiększa stabilność całej firmy. Oczywiście, obserwujemy różne wahania koniunktury, jednak prowadzenie biznesu nigdy nie jest ani proste, ani łatwe. To jednak dobrze, bo nic nie motywuje lepiej niż trudne wyzwania i ambitne cele. Gospodarka zawsze potrzebuje technologii, by się rozwijać.

Co więcej, mówimy najczęściej o dużych, wieloletnich inwestycjach. Takie projekty nie podlegają krótkofalowej koniunkturze. Inwestor, który buduje blok energetyczny, planuje i realizuje ze znacznym wyprzedzeniem, a bieżąca sytuacja ekonomiczna ma bardzo pośredni wpływ od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji. W przypadku Siemensa atutem jest też stabilność i wieloletnia obecność na rynku.

Dużo mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej, o nowych rozwiązaniach w dużej mierze związanych z rozwiązaniami IT, jak mobilność, usługi w chmurze, Big Data czy społeczności. Jakie wyzwania stawia nowy trend?

- Z innowacyjnością mamy do czynienia od ponad 150 lat. Bracia Siemens, założyciele firmy, byli wynalazcami telegrafu. Od początku stawiali na nowe rozwiązania. Jeżeli dziś mówimy o koncepcji Industry 4.0, kolejnej rewolucji przemysłowej, o mobilności, o ekonomii społecznej i biznesie w mediach społecznościowych, to u podstaw idea jest niezmiennie ta sama: technologia jest narzędziem dla ludzi. Odpowiada na ich potrzeby, ułatwia życie, pozwala się dzielić doświadczeniami i emocjami wykorzystując najnowsze rozwiązania. Przykładowo, wykorzystujemy platformy biznesowo-społecznościowe, choć jeszcze pewnie trochę czasu minie, zanim uda się wyłącznie za ich pośrednictwem sprzedać turbinę gazową klasy H. Wówczas zresztą będzie to już pewnie zupełnie inna turbina.

Siemens w Polsce deklaruje inwestycje w kompetencje, zakładając, że wiedza i umiejętności już są. Wygląda na to, że to trend coraz bardziej popularny.

- Doskonale wiemy, że rola innowacyjności i kompetencji jest nie do przecenienia. Dlatego cieszymy się, że również coraz więcej firm, organizacji i programów unijnych wspiera innowacje i rozwój. To podstawa dalszego działania, od tego zależy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Siemens współpracuje z uczelniami technicznymi w Polsce, wspiera naukowców, studentów, tworzy programy stażowe i oferuje praktyki. Rozwijamy i tworzymy centra kompetencyjne, z usług których korzystają klienci nie tylko z Polsce, ale także z całego świata. Od lat wręczamy Nagrodą Naukową Siemensa wyróżniającym się naukowcom i studentom. W Polsce i Europie nie brakuje zdolnych, kreatywnych ludzi. Z tych zasobów powinniśmy korzystać możliwie efektywnie.

Rozmawiał: Wojciech Kwinta

O wzajemnych relacjach technologii i biznesu dyskutować będą uczestnicy jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pt.: Zarządzanie. Biznes 4.0, która odbędzie się 21 kwietnia 2015 r. Udział w niej weźmie Dominika Bettman, prezes ds. finansowych w firmie Siemens Sp. z o.o.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!