XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Skąd wzięły się nazwy największych korporacji IT?

Skąd wzięły się nazwy największych korporacji IT?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samsung w jęz. koreańskim oznacza "trzy gwiazdy", co miało oddawać potencjał i wielkość firmy, twórca Apple lubi jabłka, a HTC to inicjały założycieli firmy - zestawienie kluczowych 21 marek branży IT, wyjaśniające pochodzenie ich nazw przygotował portal The Next Web.

Analiza wskazuje, że najlepsze nazwy firm są stosunkowo proste, wywołują pozytywne skojarzenia i budzą zaufanie.

Samsung w języku koreańskim znaczy "trzy gwiazdy". Nazwa miała oddawać potencjał, siłę i wielkość, którą firma zamierzała osiągnąć w przyszłości. Samsunga założono w Korei Południowej w 1987 r., obecnie jest jednym z pięciu największych producentów elektroniki konsumenckiej.

Założyciel Apple, Steve Jobs, wybierając nazwę dla swojej nowej firmy, kierował się względami pragmatycznymi. "Po pierwsze, lubię jabłka, a po drugie, Apple znajdowałoby się w książce telefonicznej nad firmą Atari, w której wtedy pracowałem" - tłumaczył. Podobny pragmatyzm i prostota wpisały się na stałe w produkty, które po dziś dzień projektuje firma.

HTC, jeden z chińskich gigantów, produkujący urządzenia mobilne powstał w 1997 r. Nazwa firmy pochodzi od inicjałów dwojga założycieli, którzy wciąż nią kierują - H.T. Cho i Cher Wang.

Nazwa szwedzkiej firmy Spotify, oferującej dostęp do muzyki w strumieniu, powstała w wyniku zamieszania podczas burzy mózgów założycieli. Jeden z nich nie dosłyszał po prostu propozycji kolegi, interpretując ją właśnie jako "spotify", które nie istnieje w żadnym znanym języku. Daniel Ek i Martin Lorentzon upewniwszy się, że domena o takiej nazwie jest dostępna, nie wahali się długo i wybór padł na Spotify.

Amazon, gigant sprzedaży online, nazywał się początkowo Cadabra (od abrakadabra), jednak już po uruchomieniu sklepu, zmieniono nazwę na Amazon, odnosząc się tym samym do największej rzeki na naszej planecie. Nazwa świetnie oddaje ambicję szefa i założyciela firmy Jeffa Bezosa.

Google powstało jako celowe przeinaczenie terminu Googol, opisującego ogromną wartość - 10^100. Sergey Brin i Larry Page, zakładając swoją firmą, od samego początku postawili sobie za cel gromadzenie i przetwarzanie ogromnych zbiorów informacji, tak by uporządkować całą wiedzę dostępną ludzkości. Dziś wyszukiwarka firmy jest niekwestionowanym liderem rynku.

Microsoft założono w 1975 r. Jego nazwa miała oddawać obszar, w którym będzie działać firma - oprogramowanie (ang. software) i liczące układy elektroniczne (ang. microprocessor). Z połączenia tych dwóch angielskich wyrazów powstała nazwa Microsoft. Podobną strategię obrali założycieli Skype'a, słowo jest połączeniem słów niebo (ang. sky) i sieci typu P2P (ang. peer-to-peer network). Skyper'a skrócono właśnie do słowa Skype.

Nazwa Facebook jest związana z pierwszą grupą docelową jego użytkowników - studentów amerykańskich uczelni. Taki adres miała zwykle wewnętrzna, uczelniana sieć społecznościowa, dzięki której młodsi studenci znajdowali podstawowe informacje na temat swoich kolegów i życia akademickiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skąd wzięły się nazwy największych korporacji IT?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!