Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy skupujące złom będą prowadzić rejestrację zużytego sprzętu AGD, a sklepy w cenie towaru będą musiały podawać koszty jego późniejszego recyklingu.

5 sierpnia rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.). Zgodnie z przygotowanymi w Ministerstwie Środowiska propozycjami zmian skupy złomu będą mogły zbierać stare pralki, lodówki oraz inne urządzenia elektryczne. Będą jednak musiały zarejestrować się w specjalnym rejestrze prowadzonym w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Będą musiały też przedstawiać raporty o masie zebranych odpadów - pisze "Gazeta Prawna".

Polska powinna zbierać rocznie średnio 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem dużo sprzętu AGD ginie w skupach złomu. Dlatego Ministerstwo Środowiska chce, aby skupy złomu zbierały odpady powstałe ze zużytego sprzętu i odpowiednio je ewidencjonowały.

- Zobowiązanie punktów skupu złomu do zbierania zużytego sprzętu przyczyni się do zwiększenia dostępności punktów, w których mieszkańcy mogą oddać zużyty sprzęt RTV i AGD - mówi Michał Milewski z Ministerstwa Środowiska.

Jednak sprzęt taki często jest szkodliwy i powinien być demontowany oraz przetwarzany w specjalistycznych zakładach. Dlatego w projekcie wprowadzono wyższe kary, np. za demontaż sprzętu poza zakładami przetwarzania.

- Kary te powinny wyeliminować przypadki łamania prawa - uważa Michał Milewski. Za zdemontowanie starego urządzenia RTV lub AGD poza zakładem przetwarzania będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł.

Jednak zdaniem Agaty Szymańskiej z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami nie są to dobre rozwiązania.

- Osoby zbierające złom mogą w dowolnym miejscu zdemontować dane urządzenia. W śmieciach komunalnych zostawią kawałki sprzętu niestanowiące dla nich żadnej wartości, które jednak są niebezpieczne - mówi Agata Szymańska. Dodaje, że przy takim demontażu do atmosfery wypuszczany jest freon z przewodów urządzeń chłodniczych.

Ministerstwo Środowiska poszło także na rękę przedsiębiorcom. Wszyscy, którzy mają do czynienia z odpadami RTV i AGD, będą składać raporty o masie zebranych elektrośmieci co pół roku. Obecnie muszą czynić to co kwartał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skupy złomu będą przyjmowały zużyty sprzęt RTV i AGD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!