PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skuteczne zarządzanie eksploatacją złoża w KGHM Polska Miedź S.A.

Autor: Artykuł dostarczony przez SHH Sp. z o.o.
24-06-2013 14:45 |  aktualizacja: 25-06-2013 11:28

Efektywne wspomaganie planowania i rozliczania wydobycia kopalin ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw wydobywczych. Optymalizacja zarządzania eksploatacją złoża kopaliny nie jest jednak możliwa bez dedykowanych narzędzi informatycznych klasy GIS.

KGHM Polska Miedź S.A. to jeden z czołowych producentów miedzi oraz największy producent srebra rafinowanego na świecie (wg danych z roku 2011). Główne produkty to: miedź rafinowana (katodowa), walcówka miedziana (do produkcji kabli i drutów), wlewki okrągłe i srebro rafinowane. Efektywne zarządzanie wydobyciem złóż metali ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorstwa.
Kluczowe potrzeby

Do najważniejszych zadań związanych z zagospodarowaniem złoża kopaliny należy zaliczyć planowanie i rozliczanie eksploatacji. Efektywność realizacji tych procesów wpływa bezpośrednio na koszt produkcji kopaliny, a co za tym idzie opłacalność działalności biznesowej przedsiębiorstwa górniczego. Pomimo, że trzy krajowe kopalnie rud miedzi KGHM Polska Miedź S.A. funkcjonują obok siebie na jednym obszarze złożowym, to wydobycie odbywa się jednocześnie za pomocą kilkudziesięciu jednostek wydobywczych (oddziałów) w kilkuset odrębnych miejscach wydobycia. Każde z tych miejsc charakteryzuje się odmiennymi warunkami złoża oraz zastosowanymi technologiami górniczymi. Powoduje to oczywisty efekt skali, będący wyzwaniem dla każdego przedsięwzięcia organizacyjnego. Z innej perspektywy decyzje podejmowane na etapie planowania wpływają na możliwości oraz wielkość udostępnianych partii złoża w dłuższym okresie prowadzenia działalności kopalni.

Informatyczny System Zarządzania Eksploatacją Złoża (iSZEZ)

iSZEZ to jeden z największych górniczych projektów informatycznych realizowanych w Polsce. Autorem jednej z wdrożonych dotychczas części systemu dla KGHM Polska Miedź S.A. jest firma SHH sp. z o.o. Głównym celem projektu było stworzenie narzędzi informatycznych służących optymalizacji planowania i bieżącego rozliczania eksploatacji złoża z wykorzystaniem elementów modelu jakościowego, zbudowanego w oparciu o dane opróbowania złoża - Bazę Danych Geologicznych i Hydrogeologicznych.

Wdrożone moduły efektywnie wspierają:
 • gromadzenie w przestrzennej bazie danych olbrzymiej ilości informacji geologicznych (ponad 6 mln oznaczeń chemicznych), hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich o złożu, a także zarządzanie tymi danymi i udostępnianie ich do analiz,

 • obliczanie parametrów i analizę jednorodności złoża na podstawie opróbowania bruzdowego oraz z otworów powierzchniowych i dołowych,

 • planowanie eksploatacji w okresie miesięcznym wraz z szacowaniem wielkości i parametrów urabianej skały,

 • rozliczanie produkcji w okresie miesięcznym oraz raportowanie wydobycia od poziomu oddziału wydobywczego do poziomu zarządu,

 • porównanie planowanej i zrealizowanej eksploatacji wraz z pakietem raportów oraz graficzną interpretacją różnic.
Wszystkie wdrożone moduły są eksploatowane w produkcji przez trzy Zakłady Górnicze KGHM Polska Miedź S.A. oraz Centralę Spółki. Korzysta z nich około 120 użytkowników, głównie mierniczych i geologów. Moduły iSZEZ są rozwijane i aktualizowane pod kątem zmieniających się uwarunkowań prawnych, nowych zakresów zastosowania (np. eksploatacja złoża soli), ergonomii pracy oraz jeszcze lepszego przepływu informacji raportowych. W ostatnim aspekcie rozważane są alternatywne środowiska raportowania, np. technologie Business Intelligence.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP