PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Słaba ochrona polskich wynalazków za granicą

Autor: wnp.pl (PS)
28-04-2014 13:29

W ub.roku aż 72 proc. patentów w Polsce zostało udzielonych za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Patentowego.

Taką ścieżkę ochrony innowacyjnych rozwiązań technicznych wybierają głównie podmioty zagraniczne, podczas gdy polskie nadal zgłaszają wynalazki prawie wyłącznie trybem krajowym, co daje im ochronę tylko na lokalnym rynku – stwierdzają autorzy „Raportu o stanie patentowania w Polsce - patenty szansą na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorców” z Crido Taxand.
Dziesięć lat temu (1 marca 2004 r.) Polska przystąpiła do Europejskiej Organizacji Patentowej. Tym samym patenty udzielane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO), po przeprowadzeniu dodatkowej procedury walidacji, mogą obowiązywać także na terytorium Polski.

W konsekwencji tego rośnie liczba patentów europejskich w Polsce, zgłaszanych głównie przez zagraniczne podmioty. Rośnie też udział patentów europejskich w całkowitej liczbie patentów w Polsce. W ub.r. na 10040 udzielone patenty, 7236 stanowiły walidowane patenty europejskie, tj. 72 proc, podczas gdy gdy Urząd Patentowy RP (UPRP) udzielił w tym samym czasie 2804 patentów.

Patent europejski pozwala na znaczącą redukcję kosztów, a przede wszystkim na uproszczenie procedury umożliwiając uzyskanie ochrony wynalazku w wielu państwach jednocześnie, podkreślają autorzy.

- Wzrost liczby walidowanych patentów europejskich w Polsce to sygnał dla polskich firm, że zagraniczne przedsiębiorstwa doceniają Polskę jako ważny rynek zbytu i dbają u nas o ochronę swoich innowacji technicznych – komentuje Łukasz Czernicki, IP Counsel w Crido Taxand. - W związku z tym, że patenty budują realną wartość dla biznesu, polskie firmy powinny spojrzeć na to jako na dobrą praktykę i również, zwłaszcza przy istotniejszych wynalazkach, zadbać o ich ochronę nie tylko w kraju, ale i na innych rynkach.

Wynalazki o dużym znaczeniu ekonomicznym wymagają szerokiej ochrony patentowej na świecie. Międzynarodowe zgłoszenia wynalazków, tj. zgłoszenia w trybie PCT, umożliwiają uzyskanie takiej ochrony w 148 krajach świata (w tym w USA, Japonii, Chinach), a ich liczba
dla danego kraju stanowi ważny miernik innowacyjności.

W latach 2007-2013 liczba krajowych zgłoszeń do UPRP wzrosła z 2392 do 4237. W tym samym okresie liczba zgłoszeń PCT polskich podmiotów wzrosła jedynie o 223 - do 330, co daje Polsce wskaźnik 0,16 proc. w zgłoszeniach międzynarodowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP