Śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej już działa

Śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej już działa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy regionalny oddział Izby Gospodarki Elektronicznej zaczął oficjalnie działać w czwartek w Rybniku. To początek regionalnej działalności e-Izby, mającej odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom lokalnego biznesu, organizacji i samorządów.

"Śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej to kolejna instytucja samorządu gospodarczego w naszym regionie. Organizacja z pewnością pozwoli na koordynację współpracy środowisk działających w obszarze usług cyfrowych. Mam nadzieję, że uruchomi też aktywność biznesową, prowadząc do rozwoju e-usług" - mówił podczas uroczystości w rybnickiej zabytkowej kopalni Ignacy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Izbę Gospodarki Elektronicznej, nazywaną e-Izbą, powołały największe firmy polskiego sektora handlu elektronicznego. Zaczęła działalność, pod marką e-Commerce Polska, z początkiem 2013 r. Jej celem jest rozwój branży e-commerce w Polsce poprzez współpracę, wymianę know-how, edukowanie, działania legislacyjne oraz reprezentację interesów w kontaktach z instytucjami administracji rządowej, Unii Europejskiej i organizacjami pozarządowymi.

W ostatnim czasie e-Izba m.in. zacieśnia współpracę z Ministerstwem Rozwoju (wspólne przygotowanie np. warsztatów z zakresu handlu transgranicznego). Od 1 stycznia br. rozpoczyna też działalność lokalną. W pierwszym etapie zamierza uruchomić lokalne działania w woj. śląskim, małopolskim oraz wielkopolskim i podlaskim. Docelowo chce objąć działalnością regionalną całą Polskę na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, miejskim i gminnym.

"Realizując misję rozwoju e-gospodarki widzimy potrzebę silnej współpracy z samorządami w całej Polsce. Stąd pomysł na realizację projektu polskiej regionalnej gospodarki cyfrowej, aby poprzez wdrażanie strategii cyfryzacji w poszczególnych miastach budować silną e-Polskę" - wyjaśniała w Rybniku prezes e-Izby Patrycja Sass-Staniszewska.

Aby możliwie sprawnie wdrażać lokalne strategie i projekty regionalne, e-Izba powołała menedżera ds. rozwoju regionalnego. Jego celami mają być m.in. nawiązywanie kontaktów i dalsza współpraca z lokalnym biznesem, organizacjami biznesowymi, samorządami oraz światem nauki.

"Z wielu rozmów i spotkań z lokalnym biznesem oraz samorządem wynika jednoznacznie, że na poziomie gmin, miast i powiatów istnieje ogromna potrzeba dostępu do rzetelnej wiedzy, analiz, badań, produktów i usług w zakresie cyfryzacji, naprzeciw której wychodzimy, uruchamiając aktywność lokalną" - zaznaczył pełniący funkcję menedżera Robert Duda.

W czwartek e-izba zrealizowała już jeden z pierwszych swoich lokalnych celów - związany z uruchomieniem pierwszego biura regionalnego dla oddziału śląskiego w Rybniku. Nadal mają trwać jednak przygotowanie logistyczne i organizacyjne pod uruchamianie kolejnych oddziałów.

Na szczeblu lokalnym e-Izba zamierza też m.in. wdrażać swój projekt edukacyjny "Kupuję w internecie" (z udziałem zrzeszonych w e-Izbie lokalnych firm), koordynować inne swoje projekty, zorganizować tematyczne konferencje: "Cyfryzacja w Samorządzie" i "Cyfryzacja w branży medycznej" czy regionalnie realizować - przy współpracy z uczelniami - projekt Lokalna Szkoła Gospodarki Cyfrowej dla studentów i lokalnego biznesu.

Jako priorytet e-Izba określa wdrożenie projektu: "Polska Regionalna Gospodarka Cyfrowa". W jego ramach w 2017 r. odbędą się m.in.: cztery konferencje dla lokalnego biznesu w woj. śląskim (w Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach), a także konferencje w Małopolsce, Wielkopolsce i w Podlaskim. Planowane są też projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz dla lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku i przedsięwzięcia związane z wdrażaniem strategii cyfryzacji - dla lokalnych samorządów.

"Polska Regionalna Gospodarka Cyfrowa to doskonała możliwość dla obecnych i nowych członków e-Izby do prowadzenia kompleksowych działań edukacyjnych lokalnej społeczności w zakresie cyfryzacji, budowania owocnych relacji biznesowych i wzmacniania swojej obecności w regionach" - ocenił menedżer ds. regionalnego rozwoju e-Izby.

Wdrażając ten projekt e-Izba zorganizuje 16 lutego w Rybniku pierwsze warsztaty Szkoły Gospodarki Cyfrowej Lokalnie - przy współpracy Wydziału Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Eksperci i praktycy będą mówili o mailingu, jako podstawowym narzędziu marketera, a także o roli komunikacji z klientem w branży e-commerce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląski oddział Izby Gospodarki Elektronicznej już działa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!