Śląski samorząd: wspieranie innowacji głównym wyzwaniem

Śląski samorząd: wspieranie innowacji głównym wyzwaniem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stały rozwój i unowocześnianie tradycyjnych dziedzin gospodarki, jak również kreowanie nowych innowacyjnych jej gałęzi są głównymi wyzwaniami, jakie wciąż stoją przed gospodarką regionu - uznali w przyjętym we wtorek oświadczeniu radni Sejmiku Woj. Śląskiego.

Przyjęcie oświadczenia było głównym punktem uroczystej sesji sejmiku poświęconej inteligentnym specjalizacjom regionu, która odbyła się w drugim dniu VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

W oświadczeniu napisano m.in. o potrzebie wspierania innowacji, szczególnie w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu (medycyna, energetyka i technologie informacyjne oraz komunikacyjne). Zaakcentowano, że samorząd woj. śląskiego "dostrzega te potrzeby i dlatego też aktywnie uczestniczy w procesie mającym na celu rozwój innowacyjności regionu, a co za tym idzie jego konkurencyjności".

"Potencjał kapitału ludzkiego w procesie rozwijania innowacyjnej gospodarki oraz efektywna współpraca na linii nauka-biznes-samorząd są gwarantem dalszego rozwoju innowacyjności w regionie" - podkreślono w oświadczeniu.

Sejmik wyraził "głęboką nadzieję, że podejmowane działania i inicjatywy na rzecz wspierania innowacyjności przyniosą oczekiwane efekty, które przełożą się na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu, a tym samym na wzrost zamożności wszystkich jego mieszkańców".

W odtworzonym podczas wtorkowej sesji sejmiku wystąpieniu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska podkreśliła m.in., że siłą woj. śląskiego są wykształceni specjaliści - w tej dziedzinie region jest znacznie powyżej średniej unijnej.

Bieńkowska zadeklarowała, że Unia Europejska chce inwestować i inwestuje w innowacje i przemysł, m.in. dlatego powstał Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (dotąd dofinansowanie uzyskał jeden projekt z woj. śląskiego).

Podkreśliła, że chciałaby, aby unijny rynek był miejscem, gdzie stawiające na innowacje małe i średnie przedsiębiorstwa mogą bez przeszkód rozwijać się; wymieniła też podjęte i przygotowywane działania Komisji Europejskiej na rzecz tworzenia wspólnego rynku z przejrzystymi zasadami i silną bazą przemysłową.

"Dzisiaj przemysł możemy wzmocnić właśnie przez wspieranie innowacji. Śląsk ma świetnych fachowców, którzy wciąż chcą podnosić swoje kwalifikacje, chcą wprowadzać nowości i pracować nad rozwojem. Potrzeba tylko i aż kapitału, który zostanie zainwestowany w innowacyjność" - zaznaczyła unijna komisarz.

Wymieniając dostępne źródła finansowania dyrektor departamentu innowacji w ministerstwie rozwoju Małgorzata Szczepańska wskazała, że na wsparcie krajowych inteligentnych specjalizacji w całym kraju trafi ponad 8 mld euro; w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój mającym wspierać te obszary znajduje się ponad 6 mld euro, a w regionach - ponad 2 mld euro.

Przypominając inteligentne specjalizacje woj. śląskiego wicemarszałek regionu Aleksandra Skowronek przypomniała, że na tzw. priorytet "Nowoczesna gospodarka" kierowanych jest tu łącznie 245 mln euro (w tym 50 mln euro do jednostek naukowych i podmiotów badawczych na inwestycje w infrastrukturę służącą tworzeniu i komercjalizacji w ramach obszarów inteligentnych specjalizacji, natomiast 195 mln euro przede wszystkim do przedsiębiorstw).

Przewodniczący doraźnej komisji ds. gospodarki i innowacji Sejmiku Woj. Śląskiego, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik zaznaczył, że o dalszym rozwoju regionu zdecyduje współpraca nauki i przemysłu. W kontekście reformowania polskiej nauki zmierzającego do tworzenia wiodących ośrodków naukowych, a także kierowania kluczowych środków inwestycyjnych do największych ośrodków, apelował do regionalnych polityków o lobbing, aby woj. śląskie nie zostało pozbawione takiego ośrodka.

Podczas wtorkowej sesji sejmiku woj. śląskiego o innowacjach mówili także m.in. przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, b. wicepremier Janusz Steinhoff, żupan Żupanii Szybenicko-Knińskiej (Chorwacja) Goran Pauk, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, energii i przemysłu Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy) Guenther Horzetzky, dyrektor ds. handlu międzynarodowego w biurze gubernatora stanu Nevada ds. rozwoju gospodarczego Kristopher Sanchez oraz organizator katowickiego kongresu, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląski samorząd: wspieranie innowacji głównym wyzwaniem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!