Śląskie promuje się przez swoje osiągnięcia technologiczne

Śląskie promuje się przez swoje osiągnięcia technologiczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opracowane w Zabrzu sztuczne serce czy zaprojektowany w Bytomiu mikroprocesor wykorzystywany na całym świecie - te i inne osiągnięcia technologiczne województwa będą promowane podczas rozpoczętej w poniedziałek kampanii "Tworzymy Śląskie".

"Z badań wynika, że mamy trochę poczucia, iż jesteśmy gorsi. Tymczasem kiedy popatrzymy na wskaźniki statystyczne i osiągnięcia poszczególnych dziedzin to widzimy, że słusznie nam inni zazdroszczą. Ta kampania pokaże, że jesteśmy nowoczesnym, rozwijającym się regionem, że mamy osiągnięcia, które budzą podziw specjalistów, ale dają też bardzo dobrą bazę do reindustrializacji i budowy nowego, innowacyjnego i konkurencyjnego przemysłu" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

W kampanii wykorzystano sześć dokonań: sztuczne serce z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi, dzięki któremu uratowano już ponad 300 osób, mikroprocesor DQ80251 zaprojektowany przez bytomską firmę Digital Core Design, wykorzystywany w 250 mln urządzeń na świecie, czy "sztuczne słońce" - jedyny w Polsce i jeden z 10 na świecie stacjonarny symulator do badania wydajności i jakości kolektorów słonecznych w Parku Naukowo-Technologicznym Eurocentrum Katowice, dzięki któremu do atmosfery trafia o 95 ton mniej dwutlenku węgla rocznie.

Na billboardach pojawią się też elementy turbiny silnika odrzutowego produkowane w Bielsku-Białej przez firmę Avio, używane w 30 tys. silników odrzutowych, eksportowana do 30 krajów biżuteria z węgla z pracowni bro.Kat z Katowic oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, posiadająca salę na 1800 miejsc.

"Bardzo się cieszymy, że nasze osiągnięcia są prezentowane w tej kampanii. Czujemy się wyróżnieni i mamy nadzieję, że to się przełoży również na upowszechnienie wiedzy o pracach naukowych Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, a może także na pomoc finansową na nasze cele" - powiedziała PAP Ewa Krzak z FRK.

Ważnym elementem kampanii jest konkurs internetowy na stronie www.tworzymyslaskie.pl, który ma wyłonić również kolejne związane z technologią symbole regionu. Do 15 września internauci mogą zgłaszać swoje propozycje na nowy symbol regionu wraz z uzasadnieniem. Między 16 a 18 września komisja konkursowa wybierze ze wszystkich zgłoszeń finałową dziesiątkę. Od 19 do 30 września internauci mogą oddawać głosy na finałowe propozycje. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 września. Nagrody to biżuteria z węgla oraz tasze, czyli torby wyglądające również jak wykonane z węgla.

Koszt kampanii, finansowanej przez samorząd woj. śląskiego, to 1 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie promuje się przez swoje osiągnięcia technologiczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!