Śląsko godka w smartfonach Samsunga

Śląsko godka w smartfonach Samsunga
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samsung Electronics Polska wprowadza w wybranych modelach smartfonów mowę śląską jako jeden z języków menu. Po ustawieniu takiej opcji użytkownik zamiast przycisku będzie używał knefla, zamiast coś przenieść - przeciepnie, a zamiast utworzyć kopię zapasową - złonaczy backup.

W opracowaniu nowej funkcji językowej inżynierów Samsunga wspierali przedstawiciele Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Dotychczas opracowali ponad 70 tys. haseł.

Pierwsze smartfony wyposażone w menu w śląskiej godce zaprezentowano w czwartek w Katowicach. Są to modele Galaxy S5 oraz Ace4. Przedstawiciele firmy Samsung zaznaczają, że śląska mowa, choć pojawiała się w różnych aplikacjach na smartfony - jak słowniki, czy przewodniki regionalne - po raz pierwszy stała się głównym językiem, w którym wyświetlane jest menu i w którym obsługiwane są wszystkie funkcje.

Starszy specjalista ds. aplikacji w firmie Samsung Jarosław Szpunar powiedział, że do producenta zwracało się wiele osób z pytaniami o możliwość stworzenia śląskiego menu. Koncern postanowił odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Prezes Pro Loquela Silesiana Rafał Adamus powiedział, że kiedy przed rokiem przedstawiciele Samsunga zaproponowali stworzenie śląskiego menu i poprosili o wsparcie, początkowo sądził, że to żart primaaprilisowy.

"Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna" - powiedział Adamus.

Jego zdaniem opracowanie menu jest najlepszym dowodem, że śląsko godka jest żywa i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią. Jest też potwierdzeniem mody na śląskość, obserwowanej w ostatnich latach.

Hasła opracowywano przez rok. Najwięcej trudności specjaliści mieli przy tłumaczeniu słownictwa z dziedziny prawa i zdrowia. "Język śląski nigdy nie był językiem kancelaryjnym" - przypomniał Adamus. Prace nad tłumaczeniem kolejnych zwrotów ciągle trwają.

Pierwsze modele, w których można ustawić godkę - Galaxy S5 oraz Ace4 - są już w sprzedaży. Funkcja będzie rozszerzana także na kolejne. Jako aktualizacja lub zainstalowane fabryczne oprogramowanie śląska mowa będzie dostępna m.in. w smartfonach Galaxy A3, A5, S6 i Note 4.

Interfejs po śląsku to pierwszy taki projekt na polskim rynku. Podobne rozwiązania Samsung opracował wcześniej dla Szkotów i Katalończyków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląsko godka w smartfonach Samsunga

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!