XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SLD przedstawił założenia programu "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015"

SLD przedstawił założenia programu "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzenie Urzędu ds. Nauki, Informatyzacji i Telekomunikacji, budowa Narodowego Zasobu Cyfrowego i uproszczenie przepisów dotyczących innowacyjności - to najważniejsze punkty programu SLD na temat informatyzacji, który w niedzielę zaprezentowano we Wrocławiu.

Podczas konferencji, na której zaprezentowane zostały główne założenia programu pod tytułem "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015", przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że Polsce jest potrzebna "pozytywna rewolucja innowacyjności i nowoczesnej technologii, która wprowadzi nas w przyszłość".

Jako główne punkty programu przewodniczący wskazał m.in. utworzenie Urzędu ds. Nauki, Informatyzacji i Telekomunikacji, budowę Narodowego Zasobu Cyfrowego i uproszczenie przepisów dotyczących rozwoju i modernizacji.

Zadaniem urzędu miałoby być zajmowanie się wszelkimi sprawami związanymi z innowacyjnością i nowoczesnymi technologiami. "Potrzebne jest jedno miejsce w administracji państwa polskiego, gdzie powinny być ujęte wszystkie sprawy związane z nowoczesnością. Dzisiaj te sprawy są rozbite na kilka ministerstw, co powoduje pewien bałagan, a powołanie urzędu spowoduje, że wszystkie procedury znajdą się jednym miejscu" - mówił Napieralski.

Głównym celem budowy Narodowego Zasobu Cyfrowego, w którym znalazłyby się m.in. "wszelkie zasoby biblioteczne", miałoby być zachęcenie ludzi do korzystania z internetu. Z kolei uproszczenie przepisów dotyczących innowacyjności związane jest z wprowadzeniem tzw. pakietu dla innowacji.

"Potrzebna jest zmiana przepisów fiskalnych, likwidacja barier biurokratycznych i zbudowanie dobrego klimatu dla procesu innowacji. Projekty związane z rozwojem powinny być traktowane przez urzędników jako kwestia najważniejsza" - podkreślił przewodniczący.

W programie znalazły się także propozycje m.in. walki z wykluczeniem cyfrowym, projekt informatyzacji wszystkich szkół do 2015 r., wprowadzenie możliwości wzięcia udziału w referendach i wyborach drogą elektroniczną oraz zwiększenia nakładów na naukę i badania, które powinny wynieść 3 proc. PKB.

"Jeśli nie będziemy inwestowali w naukę i badania, to zostaniemy na końcu UE, a być może jeszcze dalej. Każda zainwestowana w naukę i badania złotówka zwróci się po wielokroć. Zmiana jest konieczna, to jest nasz cel i szansa dla Polski i dla Polaków" - dodał Napieralski.

Przewodniczący zaznaczył, że program jest otwarty i do dyskusji nad nim zaprosił m.in. ekspertów, osoby interesujące się innowacyjnością oraz uczestników debat internetowych. Zapowiedział także, że "wszystkie dobre i konkretne pomysły będziemy konsultować i przyjmować do naszego programu".

Prezentacja programu odbyła się we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, którego głównym celem jest integracja potencjału naukowo-badawczego dolnośląskiego środowiska akademickiego. Udziałowcami centrum są największe wrocławskie uczelnie oraz samorządy Wrocławia i woj. dolnośląskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SLD przedstawił założenia programu "Zmian@ - Cyfrowa Polska 2011-2015"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!