Śledczy sprawdzają czy był wyciek danych z serwerów KPRM

Śledczy sprawdzają czy był wyciek danych z serwerów KPRM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w porozumieniu z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo w sprawie włamania w lutym na strony internetowe kancelarii premiera. Śledczy sprawdzają czy doszło do wycieku danych z serwerów KPRM.

"Śledztwo wszczęto 26 marca z zawiadomienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zostało powierzone do prowadzenia w całości Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest prowadzone w kierunku przestępstwa kradzieży informacji" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Dariusz Ślepokura.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie "dostępu przez nieuprawnione osoby do systemu teleinformatycznego KPRM w okresie od 4 do 27 lutego 2013 roku". Grozi za to kara do 2 lat więzienia.

Śledczy ustalają czy doszło do ataku hakerskiego na strony internetowe kancelarii premiera, a jeśli tak, to kto za to odpowiada. "W ramach tego postępowania zwracamy się do operatorów teleinformatycznych o przesłanie danych osób, które wchodziły na strony KPRM i dokonywały tam jakichkolwiek modyfikacji" - powiedział Ślepokura.

Na początku marca kancelaria premiera podała, że ABW sprawdza, czy doszło do "nietypowej aktywności" w systemie informatycznym KPRM. Podkreśliła zarazem, że poczta elektroniczna służy w niej do przesyłania informacji jawnych, a jej serwery pocztowe mają włączone szyfrowanie połączeń.

Kancelaria zapewniła wówczas, że jej system informatyczny jest pod bieżącą i systematyczną ochroną. W przesłanym PAP komunikacie przyznano jednocześnie, że pod koniec lutego kancelaria premiera "pozyskała informację o możliwości nietypowej aktywności w systemie".

"To nie jest jednoznaczne z rzeczywistym wystąpieniem niepożądanego zdarzenia. Standardowo całą sytuację, włączając, czy rzeczywiście aktywność taka miała miejsce, wyjaśniają funkcjonariusze CERT ABW. Wiąże się to z czasowym ograniczeniem dostępu do internetu, który w części został zapewniony innym, niezależnym łączem" - podała KPRM.

Serwis Niebezpiecznik.pl, powołując się na kilka niezależnych źródeł, podał, że do sieci KPRM włamali się hakerzy. Informator serwisu twierdził, że przejęta została zawartość skrzynek pocztowych "najważniejszych osób w państwie".

Według Niebezpiecznik.pl nie byłby to pierwszy atak na sieć KPRM. W lipcu 2012 r. "alladyn2" włamał się do CUW (Centrum Usług Wspólnych), jednostki świadczącej usługi głównie na rzecz KPRM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śledczy sprawdzają czy był wyciek danych z serwerów KPRM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!