PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Smart City powinny być priorytetem dla JST

Autor: wnp.pl (JM)
11-09-2012 07:31
Smart City powinny być priorytetem dla JST
fot. Fotolia

- To co odróżnia administrację samorządową od działających rynkowo firm jeżeli chodzi o inwestycje w rozwiązania informatyczne, to zakres realizowanych przez nią zadań, związanych z funkcjonowaniem miast, powiatów czy województw – wskazuje Artur Tracz, dyrektor ds. rozwoju rynku w firmie Cisco.

Zdaniem naszego rozmówcy, ze specyfiki JST wynika także szerokie spektrum możliwości wykorzystania technologii telekomunikacyjnych – począwszy od projektów typowo wewnętrznych, związanych z wewnętrznymi procesami i zadaniami, poprzez rozwiązania dotyczące poprawienia sposobu kontaktu z mieszkańcami, skończywszy na dużych projektach infrastrukturalnych, wykorzystujących technologie telekomunikacyjne do lepszego zarządzania organizmem miejskim lub nawet stymulowaniem rynku telekomunikacyjnego w projektach związanych z sieciami szerokopasmowymi w miastach lub województwach.
- Priorytety dotyczące rozbudowy i informatyzacji jednostek samorządu terytorialnego zależą oczywiście od strategii rozwoju danego obszaru – podkreśla Artur Tracz. - Niemniej jednak jesteśmy w stanie wyróżnić dwa podstawowe kierunki rozwoju infrastruktury informatycznej w JST, które powinny stać się istotne z punktu widzenia samorządów w Polsce.

Jak wskazuje przedstawiciel Cisco, są to wdrażanie lub rozbudowa rozwiązań umożliwiających poprawę komunikacji z mieszkańcami oraz projekty wykorzystujące informatykę i telekomunikację do zarządzania miastem (tzw. „Smart City”).

- Ważnym elementem projektów informatycznych powinno być optymalizowanie wydatków bieżących, co można osiągnąć poprzez wirtualizację czy też konsolidację zasobów IT urzędów i zależnych od nich jednostek - mówi Artur Tracz.

Nasz rozmówca zwraca szczególną uwagę na projekty związane ze ideą “Smart City”. - Do tej grupy należą programy umożliwiające inteligentne zarządzanie transportem miejskim (tzw. Intellignet Transport System - ITS) ale również usprawniające i podnoszące poziom edukacji czy też opieki zdrowotnej – wylicza Artur Tracz.

Edukacja jest dość kosztochłonnym elementem budżetu jednostek samorządowych. Jednocześnie rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach jest jednym z priorytetów władz samorządowych. - Właściwa umiejętność wykorzystania elementu synergii między wewnętrznymi projektami samorządowymi, programem „Cyfrowa szkoła” organizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz dostępnymi funduszami zewnętrznymi, pozwoli na prawdziwą zmianę oblicza polskiej szkoły – przekonuje przedstawiciel Cisco. - Z punktu widzenia mieszkańców miast również projekty związane z zarządzaniem transportem miejskim mają istotne znaczenie. Minimalizowanie problemów korków, poprawienie jakości komunikacji miejskiej dotyczy w zasadzie wszystkich mieszkańców polskich miast.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP