XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Smart Grid wśród najważniejszych obszarów rozwoju Exatela

Smart Grid wśród najważniejszych obszarów rozwoju Exatela
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rolą spółki Exatel w Grupie Kapitałowej PGE będzie m.in. udział w budowie inteligentnej sieci energetycznej - Smart Grid - powiedział PAP prezes Exatela Wojciech Pomykała. Smart Grid to naturalne pole współpracy energetyki i telekomunikacji - podkreślił.

Jak podkreślił Pomykała, w całej grupie PGE trwa proces centralizacji usług wspólnych w szeroko pojętym obszarze teleinformatyki.

"Dla Exatela zdefiniowano rolę centrum kompetencji w zakresie telekomunikacji dla całej grupy kapitałowej PGE. To Exatel ma docelowo rozwijać i zarządzać obszarem telekomunikacji oraz świadczyć usługi telekomunikacyjne dla grupy kapitałowej. Stąd wynika rola spółki w ramach takich projektów, jak Smart Grid czy potencjalnie rozważanej budowy systemu łączności dyspozytorskiej" - wyjaśnił Pomykała.

Do budowania elementów Smart Grid zobowiązują regulacje europejskie - taka sieć ma pozwolić lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego. Pierwszym etapem budowy takiej sieci jest jej opomiarowane - tzw. smart metering, do czego niezbędne jest wyposażenie odbiorców w inteligentne liczniki energii, które przede wszystkim potrafią przekazywać dostawcy różne informacje.

Jak podkreślił prezes Exatela, Smart Grid jest obszarem, w którym bardzo dobrze widać synergie między telekomunikacją i energetyką. "Wdrożenie smart meteringu wymaga nałożenia +warstwy+ telekomunikacyjnej, inteligentnej, na cały proces komunikacji klienta z centrum przetwarzania danych. Tutaj na całym etapie łączenia tych dwóch światów pojawi się współpraca między energetyką i telekomunikacją" - ocenił.

Pomykała wskazał, że inteligentne liczniki i koncentratory zbierające z nich dane to domena energetyki, jednak obszar transmisyjny, bezpieczeństwa danych, zapewnienia spójności i jakości transmisji to obszar, którym dziś zajmuje się telekomunikacja. "Ten system trzeba jednak zaplanować nie tylko na potrzeby dzisiejszego smart meteringu, ale również i docelowego Smart Grid, korzyści jakie klient ma czerpać z wdrożenia tego typu sieci" - podkreślił prezes Exatela.

W jego ocenie, dziś trudno podawać szacunki kosztów wdrażania smart meteringu czy Smart Gridu. "Koszt wdrażania to głównie koszt liczników, ich wymiany - trzeba pamiętać, że w Polsce jest ich kilkanaście milionów. I te koszty są bardzo wysokie. Koszty samego odczytu i transmisji danych nie są zbyt wysokie, ale wszystko zależy od ilości przesyłanych danych. W przypadku jedynie sczytywania liczników danych nie jest zbyt dużo" - powiedział Pomykała.

Jak dodał, gdy popatrzeć na cały projekt wdrożenia inteligentnej sieci w skali kraju, koszty teletransmisji i ewentualnej integracji z systemami np. billingowymi nie powinny być duże w stosunku do całości nakładów. "Chyba że licznik będzie na tyle rozbudowany i będzie przesyłał tak duże ilości danych, że nie wystarczą do tego dzisiejsze technologie" - zaznaczył.

Grupy energetyczne prowadzą już projekty pilotażowe smart meteringu, które - jak zauważył Pomykała - mają przede wszystkim dać odpowiedzi na pytania, w jaki sposób to wdrażać, czy jest to ekonomicznie opłacalne, jak najskuteczniej zapewnić bezpieczeństwo danych.

PGE takie programy przygotowuje w Białymstoku i w Łodzi, na obszarach o różnej specyfice zabudowy. "Na określonych obszarach pojawią się inteligentne liczniki i będziemy weryfikować, w jakim stopniu jesteśmy dzięki nim w stanie bilansować energię, obniżać koszty odczytywania liczników, weryfikować skuteczność odczytu tych liczników" - wyjaśnił Prezes Exatela.

Celami strategicznymi spółki na lata 2013-15 będzie też przygotowanie oferty dla rynku małych i średnich przedsiębiorstw, usługi w chmurze oraz usługi data center (hosting). Planowana jest również rozbudowa sieci teletransmisyjnej do Frankfurtu oraz budowę sieci Metro Ethernet.

"Widzimy duży potencjał w obszarze hostingu, kolokacji czy chmury obliczeniowej. Jako Exatel jesteśmy postrzegani jako firma oferująca bardzo wysokiej jakości i skuteczne połączenia, transmisje. Widzimy możliwość rozszerzenia oferty poza transmisję, na dostawę pewnych dodatkowych usług, np. wirtualnej infrastruktury w postaci chmury" - podkreślił Wojciech Pomykała.

Exatel to należąca w większości do PGE spółka telekomunikacyjna, która zarządza siecią transmisyjną o łącznej długości ok. 20 tys. km. i oferuje usługi klientom biznesowym oraz administracji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Smart Grid wśród najważniejszych obszarów rozwoju Exatela

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!