XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SOKiK: decyzje Streżyńskiej prawomocne

SOKiK: decyzje Streżyńskiej prawomocne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził ważność decyzji wydanych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Annę Streżyńską, dotyczące PTK Centertel. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok SOKiK dotyczy sprawy odwołania Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel na decyzję prezesa UKE z lipca 2006 r. Sąd nie zgodził się z zarzutami PTK Centertel, że prezes UKE podejmowała decyzje bez podstaw prawnych.

"Zaskarżona decyzja dotyczyła ustalenia pozycji znaczącej PTK Centertel na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej i nałożenia na Spółkę określonych w decyzji obowiązków regulacyjnych" - wyjaśniło UKE w komunikacie.

Na mocy tej decyzji wydanej dla PTK Centertel, jak również analogicznych decyzji wydanych dla Polkomtela oraz dla Polskiej Telefonii Cyfrowej, prezes UKE dwukrotnie obniżył stawki, a w rezultacie - ceny za połączenia z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych.

SOKiK w uzasadnieniu wyroku wskazał, iż podnoszony przez PTK Centertel zarzut rażącego naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji przez osobę powołaną z naruszeniem przepisów prawa "nie jest przekonujący i nie zasługuje na uwzględnienie".

"Sąd podniósł, iż decyzja została podpisana przez osobę, która powołana została przez organ do tego upoważniony (prezesa Rady Ministrów) mocą przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Zdaniem Sądu fakt ewentualnych uchybień proceduralnych przy powołaniu Prezesa UKE nie powoduje jednak nieważności decyzji" - czytamy w komunikacie.

Legalność powołania Streżyńskiej oraz prawomocność podejmowanych przez nią decyzji była kwestionowana w związku z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Pod koniec maja br. NSA, który rozpatrywał skargę Telekomunikacji Polskiej, zajął się kwestią powierzenia w pierwszej połowie 2006 r. Streżyńskiej (wówczas podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Transportu obowiązków Budownictwa) pełnienia obowiązków prezesa UKE i podpisywania przez nią postanowień.

NSA uznał, że Streżyńska nie miała wówczas prawa do wydawania decyzji w imieniu prezesa Urzędu.

Rzecznik prasowy UKE Jacek Strzałkowski mówił wówczas PAP, że w 2006 roku była potrzeba powierzenia obowiązków prezesa UKE, bo należało kierować bieżącą pracą urzędu, a z powodów formalnych nie można było powołać prezesa. Podejmowane były tylko decyzje o charakterze porządkowym - właśnie dlatego, że liczono się z możliwością zaskarżenia decyzji do sądu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SOKiK: decyzje Streżyńskiej prawomocne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!