PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Społeczny i gospodarczy aspekt realizacji projektów wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego

Autor: Anna Stolarczyk, Telekomunikacja I Techniki Informacyjne 1-2/2016
24-08-2016 12:35 |  aktualizacja: 11-09-2016 09:47
Społeczny i gospodarczy aspekt realizacji projektów wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego
Fot. Fotolia

W artykule przedstawiono analizę realizacji projektów w ramach działań POIG, RPW i RPO poprzez pryzmat rozmieszczenia liczby i środków finansowych (wartości ogólnej oraz kwoty dofinansowania UE), zarówno na terenie całego kraju, regionów, jak i poszczególnych województw w latach 2012-2015. Podjęto próbę oceny, czy i w jakim stopniu, postęp w realizacji projektów i zaangażowane środki finansowe wpłynęły już na poprawę wybranych wskaźników charakteryzujących rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz, czy zmiana liczby podmiotów gospodarczych (głównie z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) realizujących projekty w ramach kategorii interwencji 10-15 miała wpływ na zmiany poziomu bezrobocia w analizowanym okresie. Artykuł stanowi również uzupełnienie informacji przedstawionych w artykułach dotyczących narzędzi wspierających realizację Agendy 2020, które powstały w Instytucie Łączności w ramach kończącego się projektu "System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa" (SIPS).

Wprowadzenie
Celem artykułu jest przedstawienie poziomu wykorzystania środków przeznaczonych na realizację projektów dotyczących społeczeństwa informacyjnego (SI), e-administracji oraz inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, dla których zostały podpisane umowy o dofinansowanie (UoD) w ramach Programów Operacyjnych (PO), finansowanych ze środków unijnych w perspektywie finansowej 2007-2013. Warto też podkreślić, że PO traktowane jako instrumenty polityki regionalnej, służą do realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO). Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia są odpowiedzią Polski na Strategiczne Wytyczne Wspólnoty dla spójności (SWW), określają one ramy dla interwencji funduszy w latach 2007-2013.

Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy jest w znaczącym stopniu zainteresowany powyższą tematyką i występuje tu w podwójnej roli:

 • - jako beneficjent realizując w ramach 7. osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) projekt "System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa" (SIPS),
 • - jako organizacja, która poprzez tworzenie i wykorzystywanie narzędzi informacyjnych wspiera działania administracji państwowej.
W ramach projektu SIPS, którego liderem jest Instytut Łączności, a partnerami - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, utworzono w Instytucie:
 • System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) - służący do gromadzenia, przetwarzania, prezentowania i udostępniania informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej, publicznych sieciach telekomunikacyjnych oraz budynkach umożliwiających kolokację,
 • portal Polska Szerokopasmowa, System Informacyjny o Projektach (SIP) - dla projektów dotyczących e-administracji realizowanych przez urzędy administracji państwowej w ramach 7. osi POIG,
 • System Informacyjny o Regionalnych sieciach Szerokopasmowych (SIRS) obsługujący projekty z PO Polska Wschodnia i Regionalne PO, dotyczące budowy infrastruktury szerokopasmowej,
 • System Inwentaryzacji Systemów Teleinformatycznych (SIST) - służy do zbierania informacji o istniejących i planowanych systemach teleinformatycznych wykorzystywanych przez administrację publiczną, platforma SIPS-TV - udostępnia i promuje takie multimedialne usługi szerokopasmowe, jak telewizja internetowa czy wideokonferencje HD (SIPS-TV).
W systemach tych gromadzone są m.in. informacje na temat projektów należących do kategorii 10-15 interwencji w obszarze społeczeństwa informacyjnego w celu wsparcia monitoringu i koordynacji ich realizacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

37 325 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 923 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP