XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego

Środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podstawową cechą społeczeństwa informacyjnego jest szybki rozwój technologii teleinformatycznych i wzrost znaczenia informacji, do której dostęp - dzięki telefonom komórkowym oraz Internetowi - mamy na bardzo szeroką skalę (często 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu). Korzystanie z Internetu, telepraca, e-learning, e-zdrowie, e-handel, e-usługa, e-firma, e-administracja to zjawiska dzisiaj powszechne i możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Dzięki nim coraz mniej istotne w porozumiewaniu się i przekazywaniu wiedzy stają się takie czynniki jak odległość, miejsce i czas. Stąd właśnie obserwuje się bardzo szybki rozwój technologii umożliwiających pozyskiwanie, przesyłanie i analizę informacji.
Najbardziej zrozumiała wydaje się definicja społeczeństwa informacyjnego, opisywanego jako: "Społeczeństwo charakteryzujące się przygotowaniem i zdolnością do użytkowania systemów informatycznych, skomputeryzowane i wykorzystujące usługi telekomunikacji do przesyłania i zdalnego przetwarzania informacji" (Kongres Informatyki Polskiej, 1994, na podst. Raportu Bangemana dla Rady Europy).

Na tzw. rozwój społeczeństwa informacyjnego można uzyskać dofinansowanie w ramach funduszy europejskich i, w zasadzie, w ramach większości programów operacyjnych. Co to oznacza?

Po pierwsze, firmy mogą uzyskać dofinansowanie na unowocześnienie swojej działalności poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania (np. elektroniczny obieg dokumentów, workflow, crm itd.), infrastruktury, oferowanie nowych usług świadczonych drogą elektroniczną, itp.

W przypadku, gdy dane przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom rozwiązania i systemy wspierające zarządzanie firmą w obszarze administracji, IT, a teraz też logistyki, to również jego klienci mogą uzyskać współfinansowanie danej inwestycji z funduszy unijnych.

Wdrożenie tego typu systemów kwalifikuje się jako "wdrożenie nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności (w tym marketingowych, logistycznych, w zakresie dystrybucji, IT oraz zarządzania)" przewidzianych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG), działanie 4.4. Firmy będą mogły starać się o dofinansowanie, o ile wartość projektu wyniesie min. 8 mln PLN. Warunek wejściowy dotyczący innowacyjności stanowi, że dane rozwiązanie musi być stosowane w Polsce w danej branży nie dłużej niż 3 lata.

Dodatkowo w ramach Priorytetu 7, działanie 2 i 3, do dofinansowania kwalifikują się projekty: wsparcie działalności gospodarczej związanej z gospodarką elektroniczną oraz projekty na rzecz przedsiębiorców - elektroniczny biznes pomiędzy przedsiębiorstwami w oparciu o schemat B2B - business-to-business.

W regionalnych programach operacyjnych większość województw dla sektora MŚP przewidziało podobne możliwości, ale na mniejszą skalę. Będzie możliwe realizowanie projektów polegających na stworzeniu zdolności przedsiębiorcy do świadczenia nowej e-usługi lub wprowadzeniu systemu informatycznego wspomagającego produkcję lub zarządzanie.

Co ważne, każdorazowo projekty inwestycyjne, także dotyczące zakupu systemów tego typu, będą musiały spełniać kryteria tzw. inwestycji początkowej, tzn. dopuszczalne będą inwestycje w aktywa materialne oraz wartości niematerialne i prawne, związane z:

1) utworzeniem nowego zakładu;
2) rozbudową istniejącego zakładu;
3) dywersyfikacją produkcji poprzez rozpoczęcie wytwarzania nowego produktu w istniejącym zakładzie;
4) zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego stosowanego w istniejącym zakładzie.

Programy operacyjne (np. PO IG) przewidują także możliwość finansowania wdrażania tego typu systemów w administracji publicznej (zwłaszcza działanie 7.1 "budowa elektronicznej administracji" - co powinno być szczególnie interesujące dla firm, do których klientów należą jednostki administracji publicznej).

Reasumując, warto wykorzystać pojawiające się szanse otrzymania dofinansowania na unowocześnienie swojej firmy lub firmy klienta, ponieważ po pierwsze w obecnym okresie programowania 2007-2013 istnieje wiele szans na uzyskanie dofinansowania, po drugie na inwestycje w zakresie społeczeństwa informacyjnego przeznaczona jest duża pula środków finansowych, po trzecie maksymalnie można otrzymać 70 proc. bezzwrotnego dofinansowania inwestycji (wartość współfinansowania zależy od rodzaju inwestycji, wielkości firmy, miejsca realizacji projektu). Ponadto, co chyba najważniejsze, dzięki takiej inwestycji Państwa firma stanie się bardziej konkurencyjna na polskim, jak i europejskim, rynku. Nie można jednak zapominać, że tworzenie wniosku aplikacyjnego wymaga czasu. Dlatego już dziś warto podjąć konieczne działania w celu późniejszego aplikowania o fundusze strukturalne i skorzystania z tej olbrzymiej szansy na rozwój swojego przedsiębiorstwa.

Magdalena Kraśnicka, Dyrektor Departament Doradztwa Biznesowego DGA SA
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!