Streżyńska: projekt ułatwiający budowę sieci trafił do konsultacji

Streżyńska: projekt ułatwiający budowę sieci trafił do konsultacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt nowelizacji tzw. "megaustawy", której celem jest ułatwienie i przyspieszenie budowy sieci światłowodowych, trafił do konsultacji, a w przyszłym tygodniu zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów - mówiła w czwartek minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

"Nowelizacja tzw. megaustawy, a przez nią innych ustaw inwestycyjnych, jest w trakcie konsultacji rynkowych i międzyresortowych. Komitet stały przewidziany jest na przyszły tydzień. To bardzo szybka ścieżka, choć rządowa, to bardzo skrócona. Wynika to z organizowanych w tym roku Światowych Dni Młodzieży, które wymagają szczególnych rozwiązań na Małopolskę. Dlatego pracujemy nad nią błyskawicznie" - mówiła Streżyńska otwierając czwartkową konferencję "Szerokopasmowa Polska 2020". Dodała, że drugim celem ustawy jest wdrożenie dyrektywy obniżającej koszty inwestycji telekomunikacyjnych.

Celem ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. megaustawy) jest usprawnienie i przyśpieszenie realizacji inwestycji w szerokopasmowy dostęp do internetu, zarówno tych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego ze środków europejskich jak i przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Streżyńska na konferencji prasowej wyjaśniła, że projekt tzw. "noweli franciszkańskiej" do megaustawy zmieni również szereg ustaw inwestycyjnych "w celu zbudowania jak najmniejszym kosztem sieci dostępowych na obszarach, gdzie to się najmniej opłaca". Chodzi o tzw. białe plamy, czyli gminy, których pokrycie internetem nie przekracza 80 proc. ich terytorium.

W obecnej perspektywie unijnej do 2020 r. przeznaczono 1 mld euro na budowę sieci dostępowych, dzięki którym dostęp do szerokopasmowego internetu zyskają abonenci.

Minister cyfryzacji podsumowała też pierwszy etap inwestycji w sieci, jakim była budowa 30 tys. km. sieci szkieletowych, z których będą korzystać operatorzy telekomunikacyjni.

"W różnych regionach sieci są na różnym etapie zagospodarowania i rozwoju. Są takie, które od roku już działają i takie, które nie mają nawet operatora infrastruktury i będą startowały z opóźnieniem. Niemniej rzeczowy zakres tego wielkiego zadania budowy sieci szerokopasmowej zrealizowaliśmy w terminie. Mamy 30 tys. km. sieci, na które wydaliśmy 2,73 mld zł. Ale jest to sukces połowiczny, ponieważ teraz musimy je uruchomić, operować nimi i utrzymać je" - mówiła Streżyńska.

Wśród największych wyzwań na przyszłość, Streżyńska wymieniła zapewnienie sieciom przychodów, które pokryją koszty i zapewnią rozwój, a także "wypełnienie ich ruchem". Dodała, że liczy tu na współpracę i zainteresowanie sieciami ze strony lokalnych operatorów i samorządów.

"Regionalne sieci szerokopasmowe przeniosły nas w inną epokę, ale nadal nie mamy podłączenia do klienta. Istnienie RSS jest zaledwie szansą, a nie konkretną propozycją dla obywateli. Obecna perspektywa finansowa UE jest w całości przeznaczona na sieci dostępowe. Już mamy wiele sieci operatorskich - 3,5 tys. zarejestrowanych operatorów. To szansa na współpracę sieci lokalnych i regionalnych" - podkreśliła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Streżyńska: projekt ułatwiający budowę sieci trafił do konsultacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!