XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Streżyńska: w Polsce powinna powstać fundacja telewizji cyfrowej

Streżyńska: w Polsce powinna powstać fundacja telewizji cyfrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) chce powołania fundacji "Cyfrowa Polska", która będzie zajmowała się promocją i informowaniem Polaków nt. telewizji cyfrowej w kraju - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.

Zaznaczyła, że nazwa fundacji jest jeszcze "robocza" i może się zmienić. Powiedziała, że fundacja ma powstać na wzór brytyjskiej organizacji Digital UK, która zajmuje się informowaniem Brytyjczyków nt. telewizji cyfrowej. Projektowana fundacja ma m.in. informować Polaków o tym, co będą musieli zrobić, by odbierać w swoich domach telewizję cyfrową.

Streżyńska zaznaczyła, że we wtorek rozpoczną się na ten temat konsultacje, które mogą potrwać ok. miesiąca. Potem UKE wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji mają opracować koncepcję, która zostanie przedstawiona rządowi. Powiedziała, że taką fundację mogłoby powołać np. Ministerstwo Infrastruktury. "Cyfryzacja to jest dzieło rządowe. My tylko jesteśmy wykonawcą" - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że finansowaniem fundacji zająłby się rząd, ale konieczne byłyby obowiązkowe dotacje ze strony rynku medialnego m.in. nadawców i operatorów multipleksów.

"To musi być fundacja, która ma nie tylko kompetencje, ale jest regularnie spowiadana ze swoich dokonań i ma określone dzieło do wykonania" - powiedziała.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział, że w Polsce potrzebny jest ośrodek na kształt brytyjskiej organizacji Digital UK, który zajmie się promocją telewizji cyfrowej. Zaznaczył, że KRRiT i UKE opracują tylko koncepcję fundacji, a jej przyjęcie będzie zależało od rządu.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku. W 2014 r. skończy się koncesja nadawców analogowych. Urzędowi Komunikacji Elektronicznej zależy na tym, żeby stacje, które obecnie nadają analogowo (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls), wyłączyły te nadajniki przed upływem koncesji - do 2012 roku - i przeszły na nadawanie cyfrowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Streżyńska: w Polsce powinna powstać fundacja telewizji cyfrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!