PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

System prewencyjnego utrzymania ruchu oparty na przyrządach pomiarowych Fluke

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Fluke Europe B.V.
30-08-2016 15:36

Obecnie możemy zaobserwować proces reindustrializacji Europy, w której to szczególnie gospodarka zachodnioeuropejska oparta jest w głównej mierze na usługach. Przemysł 4.0 to nowy termin definiujący idee funkcjonowania najnowszych fabryk, w których poza automatyzacją procesów produkcyjnych znajdziemy, zintegrowane z istniejącymi już maszynami i systemami, najnowsze tredny technologiczne takie jak: BIG DATA, Internet of Things czy Chmura Danych.

Ta daleko idąca cyfryzacja sektora produkcyjnego związana jest z jeszcze większym niż dotychczas zacieśnieniem współpracy między człowiekiem, a maszyną, co jest szczególnie istotnym z perspektywy zmian demograficznych i braku wykfalifikowanej kadry. Coraz większa indywidualizacja produktów sprawia, że znacznie trudniej jest utrzymać wysoką efektywność procesu produkcyjnego. Systemy cyberfizyczne zbierające i analizujące ogromne zbiory danych z linii produkcyjnych dają możliwość zarządzania nawet małymi partiami towarów i uelastyczniania procesu. Dobrym przykładem rozwiązań w fabrykce czwartej generacji są maszyny, które przewidują awarie, wykorzystując w tym celu skomunikowane między sobą czujniki przesyłające informację do chumury danych. W chmurze tej zaimplikowane są algorytmy pozwalające na analizę korelacji pomiędzy zmiennymi i wyciąganie właściwych wniosków o stanie maszyny.
Silniki elektryczne stanowią niejednokrotnie infrastrukturę krytyczną, od której zależy ciągłość całego procesu produkcyjnego. Stąd też biorą się daleko idące środki zapobiegawcze mające uchronić przed nieplanowanym i kosztownym remontem. Do środków tych należy predykcyjne utrzymanie ruchu - metoda wiążąca się z koniecznością przeprowadzania wielu pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, których wyniki wymagają wzajemnej korelacji i analizy, celem wyciągnięcia właściwych wniosków o stanie maszyny. Wzajemna korelacja danych z urządzeń pomiarowych, takich jak kamery termowizyjne, wibrometry lub mierniki wielkości elektrycznych jest rozwiązaniem wymagającym dużego nakładu pracy związanej z transferem danych do komputera, jak i dalszym ich przetwarzaniem (Rysunek 1.).

Optymalizacja powyżej wspomianego procesu jest możliwa z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak chmura danych czy Internet of Things (IoT). Wyposażane w moduły komunikacyjne urządzenia pomiarowe Fluke wykorzystują bezprzewodową komunikację Bluetooth lub WiFi, umożliwiając połączenie z urządzeniem mobilnym, takim jak smartphone lub tablet, który pełni funkcję Hub-a pomiędzy urządzeniami pomiarowymi a chmurą danych. W momencie dostępu do sieci GSM lub WiFi w urządzeniu mobilnym następuje synchronizacja danych pomiędzy chmurą danych. Dedykowana urządzeniom mobilnym aplikacja umożliwa paszportyzację maszyn i urządzeń w obrębie zakładu przemysłowego, dając tym samym możliwość przypisania pomiaru w danym czasie do odpowiedniej maszyny. Aplikacja Fluke Connect pozwala również na podzielenie się danymi z innymi użytkownikami aplikacji będącymi w naszym zespole. Dzięki temu jesteśmy również w stanie nadać komunikat do naszego członka zespołu, mówiący o tym, że konieczna jest jego interwencja.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

28 032 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

724 051 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP