Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Systemy ERP wciąż niepopularne w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Autor: wnp.pl (WGK)
23-11-2015 21:43
Systemy ERP wciąż niepopularne w przedsiębiorstwach produkcyjnych
Fot. Fotolia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko 25 proc. firm produkcyjnych korzysta z systemów wspierających zarządzanie (ERP). Najsłabiej zinformatyzowana jest branża odzieżowa i spożywcza, a najlepiej producenci produkcją elektroniki, urządzeń elektrycznych i maszyn i branża motoryzacyjna. Sektor produkcji wciąż nie jest nasycony rozwiązaniami IT wspierającymi zarządzanie.

Panuje przekonanie że najwięcej w oprogramowanie biznesowe inwestują firmy produkcyjne, a system ERP stał się standardem w dużych i średnich firmach. Według GUS jest jednak inaczej. Ponad połowa średnich firm zatrudniających od 50 do 250 pracowników nie korzysta z systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Choć znacznie lepiej zinformatyzowane są duże, zatrudniające ponad 250 pracowników, firmy to i w tym segmencie nietrudno znaleźć maruderów - wciąż 17,8 proc. z nich nie wdrożyło systemu ERP. W skali kraju, w sumie ponad 22 tysiące dużych firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym nie posiada rozwiązania informatycznego, dzięki któremu mogłyby optymalizować koszty produkcji na podstawowym poziomie.
- Na podstawie tych danych oraz własnych doświadczeń z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że odsetek firm, pozbawionych dostępu do bardziej zaawansowanych narzędzi planowania produkcji - S&OP (Sales and Operations Planning), MPS (Master Production Scheduling) czy MRP (Material Requirements Planning) – jest przynajmniej dwukrotnie większy. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rozwiązań klasy MES które zbierają informacje online bezpośrednio ze stanowisk produkcyjnych i transferują je do obszaru biznesowego. Rozmawiamy z wieloma firmami, które dopiero teraz zaczynają poważnie myśleć o informatyzacji tych obszarów – komentuje Maryla Pawlik, dyrektor ds. sprzedaży w firmie BPSC.

Z danych GUS wynika, że do sektorów, które najrzadziej korzystają z systemów ERP, należy m.in. budownictwo (10,8 proc.), handel detaliczny (15,2 proc.) i branża spożywcza (16,7 proc.). Z systemów informatycznych wspierających zarządzanie rzadko korzystają także producenci odzieży, tekstyliów i wyrobów skórzanych (14,2 proc.).

– Słaby poziom informatyzacji może wynikać z dominacji na tym rynku mniejszych firm, które zaawansowanych systemów IT nie potrzebują. Dostrzegamy, że średnie firmy coraz częściej mają świadomość, że brak inwestycji w informatykę hamuje ich rozwój, większe firmy wiedzą, że taka inwestycja to konieczność i obejmują informatyzacją coraz szersze obszary – tłumaczy Maryla Pawlik. Potwierdzają to dane GUS: w ciągu roku, wzrost inwestycji w oprogramowanie ERP był najmniejszy w segmencie małych przedsiębiorstw. Najwięcej wydały na rozwiązania IT średnie firmy. Procent firm reprezentujących ten segment i posiadających system ERP wzrósł w ciągu roku z 37,8 proc. do 48 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP