PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szczepionka innowacyjności na kryzys

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
29-09-2009 14:37

Firmy innowacyjne, zarazem dbające o ochronę własności intelektualnej, lepiej sobie radzą ze skutkami spowolnienia gospodarczego, niż pozostałe, co dowodzi, że skutecznym sposobem na walkę z kryzysem całej gospodarki jest jej wzrost konkurencyjności.

To główny wniosek z trzeciego już badania, jakie przeprowadziła Krajowa Izba Gospodarcza wśród przedsiębiorców, tym razem w połowie września br. Odpowiedzi udzieliło 176 spółek, głównie średniej wielkości.
- Ogólnie nastąpiła poprawa nastrojów przedsiębiorców w porównaniu z badaniami z lutego tego roku i grudnia ub.r. - powiedział Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego KIG. - Istotny jest też sposób wychodzenia z kryzysu lub walka z nim która dowodzi, że firmy innowacyjne nie mają z tym fundamentalnych problemów.

Na pytanie, czy przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej, „tak” odpowiedziało już tylko 52 proc. ankietowanych (87 proc. w lutym), a „nie” - 42 proc. (18 proc.). W zasadzie nie zmieniły się oceny dostępności do kredytów (nadal jest to problem dla co piątek spółki), wyraźnie mniejszym problemem stał się wpływ wahań kursu złotego na biznes, a nieznacznie polepszyła ocena, czy firma odczuwa nadal spadek sprzedaży usług i wyrobów (65 proc. „tak”, 35 proc. - „nie”).

- Z badania wynika, że bardzo zróżnicowane działania, które mają zabezpieczyć spółki przed skutkami kryzysu - podkreślił Mieczysław Bąk.

Przedstawił całą ich paletę, od działań restrukturyzacyjnych, redukcji kosztów i zapasów, przez poszukiwania nowych rynków zbytu i nisz, wzrostu wydatków na promocję i wydajności pracy, po wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zarządzania i podnoszenie kwalifikacji. Zarazem 64 proc. ankietowanych firm stwierdziło, że chroni własność przemysłową (35 odpowiedziało negatywnie).

- Wynik ten może wydać się zadowalający, jednak z danych Urzędu Patentowego wynika, że z reguły ochroną objęte są znaki towarowe, a w znacznie mniejszym stopniu wzory przemysłowe czy patenty - powiedział przedstawiciel KIG.

Jego zdaniem, zastanawiają inne dane z badania. Jedynie połowa ankietowanych przedsiębiorców potwierdziła, że wie o możliwości otrzymania wsparcia na uzyskanie i realizację ochrony własności przemysłowej z poddziałania 5.4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (małe firmy – 70 proc., średnie – 60 proc.). Tymczasem to obawa przed kosztami, jakie trzeba ponieść na ochronę wytwarzanych przez siebie wyrobów i produktów, jest – w opinii KIG – jednym z powodów powstrzymywania się przed takim działaniem. Dlatego występują coraz częściej przypadki kradzieży kluczowych danych przedsiębiorstw związanych z opracowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami.

Z cytowanego badania wynika też jednoznaczna i bardzo krytyczna ocena działań rządu, które mają wspierać przedsiębiorców w okresie kryzysu. Aż 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że były one albo niewystarczające, albo symboliczne (opinię wyrażano po wejściu w życie 22 sierpnia ustawy antykryzysowej) i skierowane głównie na wsparcie pracowników, a nie pracodawców.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP