Szef MON: bezpieczeństwo cybernetyczne to sprawa dla NATO

Szef MON: bezpieczeństwo cybernetyczne to sprawa dla NATO
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obrona przed atakami cybernetycznymi powinna być częścią kolektywnej obrony w ramach NATO - ocenił we wtorek w Brukseli szef MON Tomasz Siemoniak, który uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu.

Po raz pierwszy bezpieczeństwo cybernetyczne było tematem dyskusji na posiedzeniu ministrów. We wtorek uzgodnili oni, że do jesieni NATO osiągnie pełne zdolności operacyjne do obrony przed atakiem na sieci cybernetyczne Sojuszu. Zapowiedzieli utworzenie zespołów szybkiego reagowania na atak cybernetyczny.

Na następnym spotkaniu w październiku ministrowie obrony NATO mają zastanowić się nad sposobami wsparcia państw członkowskich w przypadku ataku cybernetycznego.

"Bardzo dobrze, że to rosnące zagrożenie atakami cybernetycznymi zostało uznane przez sojuszników za temat, którym należy się pilnie zająć" - powiedział dziennikarzom Siemoniak. Dodał, że "nie ma wątpliwości", iż bezpieczeństwo cybernetyczne to "kwestia kolektywnej obrony" w ramach NATO, choć wśród krajów członkowskich są różnice zdań co do szczegółów.

"Jestem przekonany, że w dużej części dotyczy to (bezpieczeństwo cybernetyczne - PAP) sił zbrojnych i zdolności wojskowych - powiedział. - Za moment o obronie cybernetycznej będziemy mówili tak, jak o obronie powietrznej, bo bez obrony powietrznej nie będziemy w stanie obronić naszego terytorium, a być może bez obrony cybernetycznej nie będziemy w stanie wyprowadzić samolotu z lotniska, a wojska z koszar. Jest to więc integralna cześć naszego systemu bezpieczeństwa".

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że w zeszłym roku Sojusz miał do czynienia z ponad 2,5 tys. ataków cybernetycznych. "Traktujemy to wyzwanie poważnie. Ataki cybernetyczne są coraz częstsze, coraz bardziej złożone i niebezpieczne. Następują bez ostrzeżenia z każdego miejsca na świecie i mogą mieć niszczycielskie konsekwencje - powiedział na konferencji prasowej. - Obrona przed takimi atakami to minimum, które musimy zapewnić. Tego rodzaju atak na jedno państwo NATO dotyczy wszystkich pozostałych".

We wtorek szef NATO poinformował też, że Sojusz wyśle misję ekspertów do Libii, aby sprawdzić, w jaki sposób może odpowiedzieć na prośbę premiera tego kraju o radę w procesie tworzenia sił zbrojnych.

W środę tematem posiedzenia ministrów obrony państw NATO będzie misja ISAF w Afganistanie i przyszłość tego kraju po planowanym na 2014 r. wycofaniu wojsk międzynarodowych. Po 2014 r. w Afganistanie, który nadal ma otrzymywać pomoc finansową od Zachodu, pozostaną zachodni doradcy i instruktorzy. Na razie jednak nie zapadły decyzje, jak ma wyglądać ta przyszła misja.

Według Siemoniaka po środowej dyskusji nie należy się jednak spodziewać wiążących decyzji co do przyszłego zaangażowania międzynarodowego w Afganistanie. Minister przypomniał, że prezydent USA Barack Obama zapowiedział już, iż w przyszłym roku odbędzie się szczyt Sojuszu poświęcony przyszłości zaangażowania w Afganistanie. Z kolei w kwietniu 2014 r. mamy w Afganistanie wybory prezydenckie, które zdeterminują sytuację w tym kraju - wskazał Siemoniak.

"Spodziewam się, że te decyzje nie zapadną tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli i jak by życzyli sobie dowódcy wojskowi, którzy chcieliby mieć jasność planistyczną. Na pewno bardzo ważne jest to, kto będzie nowym prezydentem Afganistanu i partnerem dla społeczności międzynarodowej" - dodał Siemoniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MON: bezpieczeństwo cybernetyczne to sprawa dla NATO

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!