XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef zagląda w Twój komputer

Szef zagląda w Twój komputer
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Oko Szefa", "PC Szpieg", "iDetektyw", "Elektroniczna Lista Obecności" - to programy komputerowe, dzięki którym przełożony może obserwować, czym zajmujemy się w godzinach pracy. Najbardziej zaawansowane pozwalają na odczytywanie prywatnych rozmów prowadzonych przez komunikatory internetowe.

- Cały czas wzrasta liczba firm, które kupują programy do monitorowania pracowników. Moda na kontrole przyszła z Zachodu, gdzie dużo mówi się o tzw. cyberslackingu, czyli wykonywaniu w Internecie wielu czynności niezwiązanych z pracą - mówi w "Dzienniku Polskim" Piotr Kubiak z krakowskiej firmy A plus C, która przed kilku laty wprowadziła na rynek program "Statlook".

Jest to system, który zbiera informacje statystyczne dotyczące odwiedzanych stron internetowych czy uruchamianych programów. Dzięki temu szef może się dowiedzieć, jak długo podwładny się nimi zajmował. Treści wprowadzane przez użytkownika do komputera pozostają jednak niedostępne.

Znacznie większe możliwości ma wyprodukowany za granicą i dostępny również na naszym rynku program szpiegowski "SpectorSoft". Płacąc za niego kilka tysięcy złotych, można w formie filmu zobaczyć, co robią zatrudnione osoby.

- Takie rozwiązania pozwalają czytać treść rozmów prowadzonych przez komunikatory i czaty internetowe - wyjaśnia Zbigniew Engiel, informatyk śledczy.

- "SpectorSoft" potrafi zaprezentować, jakie strony przeglądaliśmy w Internecie i przez jaki czas, co było w załącznikach naszych e-maili, co wpisywaliśmy z klawiatury i co licytowaliśmy na aukcjach - mówi Zbigniew Engiel.

Programy do monitorowania cieszą się popularnością w rozmaitych branżach. Sprawdzani są pracownicy administracji publicznej, ale też uniwersytetów i politechnik, aptek, banków czy komend policji - pisze "Dziennik Polski".

- W nasz program zaopatrzyły się już takie instytucje jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - wylicza Piotr Kubiak. - Statystyki są zatrważające. Internet zabiera często dużą część dnia pracy. Furorę robią portale społecznościowe typu Nasza klasa czy Youtube, na którym można oglądać filmy i słuchać muzyki. Zazwyczaj poświęcamy im czas właśnie będąc w pracy, a naszym szefom coraz częściej daje to do myślenia.

Podniesienie efektywności pracy w zespole to nie jedyny powód, dla którego przełożeni stosują monitoring. Przedstawiciele laboratoriów informatyki śledczej zgodnie twierdzą, że pracodawcy są coraz bardziej wyczuleni na nielojalność pracowników.

- Coraz więcej firm występuje o przeprowadzenie audytu śledczego, bo podejrzewają, że pracownicy ich oszukują - przyznaje Bartłomiej Kowalczyk z firmy Ernst&Young, zajmującej się doradztwem biznesowym. - Świadomość występowania nadużyć rośnie wraz z rozwojem firmy, wzrostem liczby zatrudnionych, kontrahentów i oddziałów. W ciągu ostatnich kilku lat analizowaliśmy przypadki nadużyć wewnętrznych w prawie wszystkich sektorach gospodarki. Coraz częściej zgłaszają się do nas firmy, których pracownicy współpracują z konkurencją lub sami zakładają konkurencyjne przedsiębiorstwa, wykradając bazy klientów swojego dotychczasowego pracodawcy.

Do Mediarecovery, laboratorium informatyki śledczej w Katowicach, w 2005 roku zgłosiło się zaledwie kilku pracodawców podejrzewających swoich pracowników o nielojalność. W tym roku jest ich już kilkudziesięciu - pisze "Dziennik Polski".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef zagląda w Twój komputer

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!